Home / Genel Sağlık / Yenidoğan bebeğiniz için araba koltuğunun güvenliğini sağlayın

Yenidoğan bebeğiniz için araba koltuğunun güvenliğini sağlayın

Ebeveynler, bebekleri için doğru araba koltuğunu seçmek için yola çıkıyorlar. En değerli kargolarını korumak için önemli miktarda zaman ve para harcarlar. Yine de, 2005 yılında, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, çok yıllı bir çalışmaya göre, denetlenen çocuk koltuklarının yüzde 79,5’inde kötüye kullanımın meydana geldiğini bildirmiştir.

Çalışma, pek çok ebeveynin emniyet kısıtlamalarını doğru kullanamayarak çocuklarını istemeyerek riske attığını göstermektedir. Bulunan en yaygın hatalar gevşek emniyet kemeri kayışları ve emniyet kemeri bağlantıları idi. Maalesef, NHTSA ayrıca bu yanlış kullanımları kritik mi? yaralanma potansiyeli nedeniyle.

Peki, yenidoğan bebeğini güvende tutmanın nasıl bir anlam ifade ettiğini biliyorsun?

İlk olarak, doğru koltuğu kullandığınızdan emin misiniz? doğru konumda – bebeğinizin yaşı ve kilosu için. Bebek koltuklarının çoğu, henüz 20 kiloya ulaşmamış bir yaşın altındaki çocuklar için arkaya bakan pozisyonda kullanılabilir.

Yalnızca bebek koltukları daha küçük, daha küçük bebekler için tasarlanmıştır, bu nedenle yenidoğan için iyi bir seçimdir. İyi bir uyum sağlarlar ve küçük ve taşınabilirdirler. Bebek koltukları her zaman arka koltukta, tüm çocuk güvenlik önlemlerinde olduğu gibi ve sadece arkaya bakan konumda kullanılmalıdır.

Bebeğinizi büyüdükçe barındıracak bir koltuk tercih ederseniz, dönüştürülebilir bir koltuk başka bir seçenektir. Dönüştürülebilir koltuklar daha büyük ve daha ağır olduğundan, bebeğinize daha uzun süre kalabilirler. Bunlar, bir yaşın altındaki çocuklar için ve henüz 20 kilo vermeyen bir yaşın altındaki çocuklar için kullanılır. Bebek birini çevirip 20 pound’u aştığında, koltuğu öne bakacak şekilde döndürebilirsiniz. Dönüştürülebilir koltukların çoğu, 40 kiloya kadar çocukları barındırmaktadır.

Hangi koltuğu seçerseniz seçin, nasıl kullanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Üreticinin talimatlarını ve ayrıca aracın kullanım kılavuzunu okuduğunuzdan emin olun. Etkili olması için çocuğunuzun koltuğu koltuğa doğru oturtulmalı ve koltuğun aracınıza doğru şekilde takılması gerekir.

Koşum kayışları ebeveynler için özel bir zorluk alanı gibi görünmektedir. Bebeğinizin güvenliği için, emniyet kemeri doğru yuva konumunda olmalı ve bebeğinizin göğsüne sıkıca oturmalıdır. Kayışlar, bebek koltuklarının çoğunda bebeğinizin omuzlarında veya altındaki yuvalarda ve daha fazla dönüştürülebilir koltuklarda bebeğin omuzlarında veya üstünde yuvalarda olmalıdır. Kayışları bir arada tutan koşum klipsi yaklaşık koltuk altı seviyesinde olmalı ve kayışlar bükülmemelidir. Uygun yerleşimi onaylamak için daima kullanım kılavuzunu kontrol etmelisiniz.

Emniyet kemeri kullanımı da yaygın bir sorundur. Emniyet kemerinin koltuk pozisyonu için doğru yolu izlediğinden emin olun ve mümkünse koltuğu yaklaşık 45 derecelik bir açıyla eğin. Tabanın altındaki rulo havlu, koltuğun yerine oturmasını sağlar. Emniyet kemerinin aracınıza sabitlendiğinden emin olmak için emniyet kemerini gerektiği gibi sıkın. Otomobilinizde LATCH sistemi varsa, bunu bebeğinizin koltuk özelliklerine ve araç kullanma kılavuzuna göre kullanın.

Diğer önemli koltuk değerlendirmeleri koltuk yaşı ve durumunu içerir. Koltuğunuz yeni satın alınmadıysa etiketi kontrol edin. Beş yaşından büyük olan veya üreticinin talimatları ile gelmeyen bir koltuk kullanmayın. Tüm parçalara sahip olduğunuzdan ve bir kazada olup olmadığını bildiğinizden emin olun. Eğer öyleyse, güvende değil üzgünüm değil mi? Yapma şansı.

Son olarak, emniyet koltuğu algınızdan emin değilseniz? veya olsanız bile, koltuğunuzu kontrol ettirmek için bir emniyet koltuğu teknisyenini ziyaret edin. Bebeğinizin hayatı buna bağlı olabilir. Yakınınızdaki bir teknisyeni bulmak için, çevrimiçi olarak www.seatcheck.org adresine gidin veya 1-866-SEATCHECK numaralı telefonu arayın.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *