Home / Genel Sağlık / Tolu Balsamı

Tolu Balsamı

Tolu’dan Balsam, Columbia, Peru, Venezuela, Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Bolivya’da bulunabilen çok uzun boylu bir ağaçtan gelen bir bitkidir. Bu bitkisel bitki aynı zamanda Peru’dan Balsam olarak da adlandırılmıştır, çünkü başlangıçta Peru’dan ihraç edilmiştir, ancak durum böyle değildir. Bu ağacın reçinesi, en değerli olanıdır ve aynı şekilde, bir kauçuk ağacından değerli özellikleri toplayarak elde ettiği şekilde elde edilir. Ağaçtan gelen sakızlı reçine daha sonra balzam haline getirilir. Bugün, Tolu’daki Balsam’ın ana ihracatçıları El Salvador, Columbia ve Venezuela’dır.

Daha önceki zamanlarda, dış yaralar, astım, soğuk algınlığı, grip ve artrit gibi yaygın hastalıkların tedavisinde Tolu Balsam’ın yapraklarını kullanan Meksika ve Orta Amerika kökenli kabile grupları vardı. Bazı yerli Kızılderililer kabuğu, koltuk altı deodorantı olarak güçlü bir biçimde kullanırken, diğerleri akciğer ve soğuk rahatsızlıkları için en iyisini bulmuşlardır. Yağmur ormanları kabilelerinden kaynaklananlar, apse, astım, bronşit, nezle, baş ağrısı, romatizma, yara, burkulma, tüberküloz, zührevi hastalıklar ve yaralar gibi birçok tıbbi amaç için Tolu Balsam’ı oldukça sık kullandılar.

Bu bitki bitkisinin popülaritesi arttıkça, harekete geçmek isteyen Avrupalılardı ve yakında Almanlar da ilaç amaçlı kullanıyordu. Tolu’dan Balsam’ın antibakteriyel, antifungal ve antiparaziter amaçlarla çok iyi çalıştığını gördüler, hemen uyuz, saçkıran, bit, küçük ülserasyonlar, yaralar, yatak yaraları ve kızarıklıklar gibi şeyler için kullanmaya başladılar. Günümüzde, topikal masajlarda, yaraların, ülserlerin ve uyuzların tedavisi için çok sık kullanılmaktadır.

Saç toniklerinde, kepek önleyici şampuanlarda, kadın hijyen spreylerinde ve sabunlarda, deterjanlarda, kremlerde, losyonlarda ve parfümlerde doğal bir koku olarak bulunur. 1800’lerin başlarında, Amerika Birleşik Devletleri, Tolu’dan Balsam’ı da kullanmak istedi ancak bunu öksürük pastilleri ve şuruplarında, öksürük baskılayıcıları ve solunum yardımcıları, öksürük pastilleri ve şuruplarında, boğaz ağrıları için ve solunum sıkıntısı için bir buhar teneffüsü olarak kullandı.

Tolu’nun Balsamı koku ve tat gibi bir vanilyaya sahiptir ve çoğunlukla öksürük şurupları, alkolsüz içecekler, şekerlemeler ve sakızların tadında kullanılır. Şu anda ABD’de Tolu Balsamı yaygın olarak mevcuttur. Sakızdan damıtılan uçucu yağ küçük şişelerde satılır ve topikal olarak aromaterapide kullanılır. Parfümün iyileştirici ve rahatlatıcı olduğu düşünülür. Meditasyon ve rahatlama için faydalıdır, bu yüzden aromaterapi dünyasında bu kadar popüler hale gelmiştir. Tolu’dan Balsam’ın egzotik çiçek kokuları için mükemmel kılan eşsiz bir aroması vardır.

Genel olarak topikal kullanımı cilt döküntüleri, egzama ve uyuz, saçkıran ve baş biti gibi cilt parazitleri için önerilmektedir. Tolu Balsamı hassaslaştırıcı yağ olarak kabul edilir, bu da cilde alerjik bir reaksiyona neden olma veya diğer bitkisel yağlara karşı hassas olan veya bitkilere ve bitkilere alerjisi olan kişilerde olabilecek diğer cilt yağlarını tahriş edici bir cilde sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *