Home / Sırt ve Boyun Ağrıları / Sırt Ağrısı ve Kırıklar

Sırt Ağrısı ve Kırıklar

Nasıl tanımlanır:

Kırıklar tıbbi terimlerle kemiklerin kalıcılığındaki kopukluklar olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, birkaç kırık tipi doktor tanı konmadan önce düşünmektedir. Koşul türleri, patolojik, tam, avülsiyon, eksik, sıkıştırılmış, parçalanmış, bastırılmış, yeşil renkli, eğik, basit, spiral, bileşik ve enine gibi on üç farklı tipi içerir. Greenstick, genellikle genç yaşta meydana gelen kemik kırığıdır. Bu durumda, diğer taraf kavisli veya bükülmüş iken kemiğin bir tarafı bozuk veya bozuktur.

Doktorların kırıkları nasıl tedavi ettikleri, bulgulara dayanır, çünkü birkaç kırık kalça hasarını içerebilir. İntertrokanterik, intrakapsüler ve ekstrakapsüler, doktorların göz önünde bulundurduğu kalça kırığı modlarıdır. Ayrıca, evet, kalça kırıkları sırt ağrısına neden olur.

Doktorlar sırt veya kalça kırıklarını düşündüklerinde genellikle travma, olgunluk, osteoporoz, osteomiyelit, multipl miyelom, immobilite, steroidler, Cushing sendromu, yetersiz beslenme, kemik tümörleri vb.

Osteomiyelit, kemik ve ilik iltihabına neden olan bir kemik hastalığıdır. Sorun genellikle enfeksiyonlarla başlar. Osteoporoz ayrıca kadınlar arasında, özellikle menopozdan sonra ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Menopozdan sonraki kemikler sıklıkla yüksek geçirgen veya gözenekli olur, bu da kolay kırılmalara ve yavaş iyileşme süreçlerine neden olur.

Doktor nedenini bulduktan sonra, kırığın kendisinin değerlendirilmesini içeren patofizyoloji düşünülür. Kırık, kemiklerin ağırlığını kaldıramayacağı kemikler üzerinde ne zaman strese basıldığına yayılıyor mu? Doktorlar ödem, kas spazmı, ekimoz, kanama, sinir sıkışması vb. Gibi rahatsızlıkları gidermek için dokuları lokalize edip edemediklerini düşüneceklerdir.

Ödem daha sonra sırt ağrısına neden olur çünkü doku hücreleri arasında biriken aşırı sıvıdır. Ekimoz, parçalanmış veya kan damarlarının kırılmasından kaynaklanan bir organizmaya (Dokular) hücre gruplarına geçen kanın akmasıdır.

Nasıl değerlendirir?
Doktorlar genellikle yanlış hareketleri, hareketten kaynaklanan ağrı, ödem, hassasiyet, hareketsizlik, krepitus, şekil bozukluğu, ekimoz, parestezi vb. Bir bacak görünüşte diğerinden daha kısaysa, sebebi kırılmış bir kalçadır. Parestezi genellikle, genellikle bariz bir neden bulunmayan karıncalanma, sürünen veya iğneleyici hislere neden olur.

Doktorlar kırıkları nasıl bulur?
Doktorlar kırık bulmak için sıklıkla Hematoloji testlerini veya X ışınlarını kullanırlar. X ışınları, doktorun kemiklerin devamlılığında kırılma bulmasına yardımcı olurken Hematoloji, HCT ve Hgb’de lekelenmelerde yardımcı olur.

Doktor tıbbi durumu not ettiğinde, durumu tedavi etmek için tıbbi gözetim, hemşire müdahaleleri vb. Önerecektir. Yönetim genellikle diyetleri, egzersizi vb. İçerir, ancak kırılma tipine bağlıdır.

Doktorunuz önce tedaviye izin vermemişse, bunu evde denemeyin.

Her tür diyet tamamdır, birçoğu düşünür, ancak bazılarının vitaminleri, mineralleri vb. Kırıklardan elde edilen diyet yüksek protein diyeti, yüksek vitamin, düşük kalsiyum ve sıvılarda artış içerebilir. Bir doktorun, özellikle kalsiyum kemik oluşturmak için gerekli olduğunda düşük kalsiyum diyetleri talep etmesi şaşırtıcı olsa da, bazı durumlarda düşük miktarlarda kalsiyum kullanmak zorunludur.

Tedavi, özellikle hastanın kalça kırığı varsa, bacakların yükseltilmesini içerebilir. Egzersiz ROM ve izometrik içerir. Streç egzersizleri sırt yaralanmaları için en uygun yöntemdir.

Kalça yaralanmaları sırt ağrısına neden olabilir. Doktorlar kırık bulursa, basınç yaraları,? Derin ven trombozu? Gibi komplikasyonlara yol açabilir. avasküler doku ölümü veya femur üst nekrozu, böbrek (Böbrek) lititi, hipovolemik şok, yağ ve akciğer (Akciğer) embolisi, osteomiyelit, hücre sendromu, idrar yolu enfeksiyonu ve zatürree.

Osteomiyelit, hücre sendromu ve ölü dokular veya avasküler nekroz, kırıkların mevcut olduğunun açık bir göstergesidir.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Multipl Skleroz İlişkisi

Multipl Skleroz demiyelinizasyon gibi ilerleyici bir hastalıktır ve motor ve duyusal nöronları etkiler. Hastalık, durumun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *