Home / Saç Ekimi / Saç Ekimi İşlemlerinde Saç Klonlama Araştırması

Saç Ekimi İşlemlerinde Saç Klonlama Araştırması

Saç ekim işlemlerinin geleceği şu anda laboratuvarlarda. Bilim adamları, ameliyatı daha fazla insan için çalışmasını sağlayacak bir yol bulmak için birlikte çalışıyorlar. Ayrıca bugün saç ekimi yapan insanlar için daha iyi sonuç verdiğini görmek istiyorlar. Bir araştırma alanı klonlamadır.

Saç klonlama, küçük saçlı insanlara saç ekim ameliyatı yaptırma şansı verecek devrimci bir işlem olacağa benziyor. Bunu, hastanın kafasında mevcut olan iyi saçı kullanmak yerine, bir hastanın zaten sahip olduğu saçı çarparak yapardı.

Saç klonlaması kök hücreler veya dermal papilla hücresi alınarak ve laboratuar ortamında klonlanarak yapılır. Daha sonra çarpılır ve birleştirilirler. Sonuçta saç nakli için mevcut olan kılların sayısında bir artış olur.

Saç klonlaması sadece mümkün değil, birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. Son zamanlarda bir grup araştırmacı, dermal papilla hücrelerinin sayısını çoğalttıkları bir kültür yaptılar. Bu mümkün olduğunda, saç klonlama tek bir adım ötededir.

Klonlanmış saçları kullanan saç nakli prosedürleri daha uzağında. Araştırma, bu tüylerin henüz bir kişinin saç derisine güvenli ve etkili bir şekilde nakledilip geçirilemeyeceği ile ilgili olarak yapılamaz. Birincisi, klonlama işleminin tamamen kusursuzlaştırılması gerekecek. Ancak o zaman saç nakli denemeleri başlayabilir.

Saç klonlama ve ardından saç ekim işlemlerinde hangi saç hücrelerinin kullanılabileceğini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekir. Mevcut hücrelerin bazıları çok kısa sürede hücre ölümüne son vermeden önce birkaç aşamadan geçer. Bu hücreler, saç ekim ameliyatı ile kullanım için yeterli olmaz. Daha uzun süre dayanan ve bu uygulama için işe yarayacak başka hücreler var gibi görünüyor.

Gho adında bir bilim adamı, bazı çalışmalar yaptı ve saçlarının çoğalmasıyla ilgili çalışmaları için Hollandalı bir patent aldı. Bunun saç klonlama gibi olup olmadığı belli değil. Çünkü Dr. Gho, tıbbi dergilerde yayınlanmak üzere bulgularını sunmayı ihmal ediyor. Diğer doktorlar tarafından incelenmeden, Gho’nun teorileri denenemez ve değerlendirilemez.

Alopesi areata gibi bazı oto-immün hastalıklar, şimdi donör şerit yöntemi kullanılarak saç ekim teknikleri ile tedavi edilebilir. Ancak, gelecekte saç klonlaması greftlerde kullanması çok az kıl olan bu insanlar için saç ekimini kolaylaştıracaktır.

Bazı insanlar klonlanmış saç kullanan saç ekimi greftlerinin, bugün mevcut olan normal saç ekim işlemleriyle aynı maliyette olacağına inanmaktadır. Diğer uzmanlar, işi yapmak için gereken özel yöntemler nedeniyle, fiyatın çok daha yüksek olacağına – greft başına belki üç veya dört kat daha yüksek olacağına inanıyor.

Saç klonlaması muhtemelen birinin düşündüğü kadar uzakta değildir. Saç ekim prosedürleriyle hemen veya beş yıl sonra kullanıma hazır olabilir. Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız ama bir süre beklemek istiyorsanız, saç klonlaması hakkında düşünmeniz gereken bir şey var.

About elite

Check Also

İyi Saç Ekimi Cerrahı Nasıl Bulunur?

ABD’de, bir doktorun, bir doktor olarak temel ruhsatlandırma dışında, saç nakli ameliyatı için herhangi bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *