Home / Genel Sağlık / Otizm Klişelerini Basamak

Otizm Klişelerini Basamak

Fiziksel veya zihinsel bozukluğu olan herhangi bir kimsede olduğu gibi, otistik insanlar da tam desteğinden umursamaz cehalete kadar çok çeşitli tepkilerle uğraşırlar. Ne yazık ki otistik aile üyelerini, iş arkadaşlarını ve arkadaşları destekleyenler bile otizmi çok iyi anlayamayabilir. Bu, nefret, utanç veya diğer mutsuz durumlarla sonuçlanabilecek klişelere yol açar. Otizm hakkında eğitim alarak toplumunuzdaki diğer kişilerin bu rahatsızlıkla başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bütün otistik insanların aynı olmadığını unutmamak önemlidir. Diğer hastalıkların ve rahatsızlıkların kendine has kuralları vardır, ancak otizm öyle karmaşık bir tıbbi durumdur ki herkes buna farklı tepki verir. Otistik insanlar genellikle işlevsel bir ölçekte derecelendirilir; yüksek işleyen insanlar işlerini tutabilir ve 24 saat bakıma ihtiyaç duyan düşük işleyen insanlar. Belirtiler arasında davranışsal zorluklar, kontrol edilemeyen hareketler, konuşma ve iletişim güçlüğü ve duygusal yetersizlikler sayılabilir. Bazıları tüm semptomları gösterirken, diğerleri az sayıda görülür ve bazıları hala otizmli olduğunu söyleyemediğiniz noktaya göre kontrol altında olabilir.

Her insan farklı olduğu için otizm hakkında hiçbir şey söylenemez ve genel olarak doğru olamaz. Bununla birlikte, çoğu otistik insan duyguları iletmekte zorlanmaktadır. Bu, otistik bir kişinin hissetmediği anlamına gelmez. O sadece bu duyguyu ifade edemez. Aynı zamanda, güçlü ilişki bağlarının mümkün olmadığı anlamına gelmez. Aksine, birçok otistik insan mutlu bir şekilde evli ve âşıktır. İlişki kurma çoğu için daha zor, ancak zamanla gerçekleştirilebilir.

Pek çok insan otistik olmanın, bir yönüyle dahi olmakla çakıştığına inanmaktadır. Bazı otistik bireylerin olağanüstü matematik, müzik ve sanat becerilerine sahip olduğu doğru olsa da, bu sayı çoğunluğa yakın değildir, aslında herhangi bir beceride normal aralık dışında nispeten az sayıda otistik insan işlev görür. Bu klişe, filmlerde ve televizyonda sürdürülmektedir, çünkü dezavantajlarla mücadele eden yetenekli bir kişinin (otizm gibi) hikayesi iyi bir komplo haline getirmektedir. Bununla birlikte, bu bir norm değildir, bu yüzden kişisel olarak yapabileceklerinin ötesinde hiçbir şeyin otistik bir kişiden beklenmemesi gerekir. Bununla birlikte, otizmin bir zihinsel gerilik biçimi olmadığını not etmek önemlidir. Bazı otistik insanlar da zihinsel engellidir, ancak çoğu böyle muamele görmemelidir.

Sonuçta, otizm konusundaki çalışmalarınızdan alacağınız en önemli ders hoşgörüdür. Otistik insanlarla uğraşırken muhtemelen sabırlı olmanız gerekecek, ancak hastalık hakkında biraz daha fazla anladığınızda, belki de bu daha kolay olacaktır. Ne yapabileceğinizi öğrenin ve topluluğunuzdaki otistik bireyler için daha hoş bir ortam oluşturmaya yardımcı olmak için bilgiyi bildiklerinize yayın.

About elite

Check Also

Yenidoğan bebeğinizi gripten koruyun

Yine yılın bu zamanı: grip mevsimi. Her yıl milyonlarca insan, grip salgınlarının yıllık başlangıcına hazırlanmak …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *