Home / Genel Sağlık / Otizm ile Kendi Kendini Kontrol Edinme

Otizm ile Kendi Kendini Kontrol Edinme

Öz disiplin, çoğu otistik çocuğun edinmekte zorlandığı bir beceridir. Bu, yalnızca uygunsuz patlamaları değil aynı zamanda başkalarına karşı saldırgan olma veya kafalarını duvardan vurma gibi kendilerine zarar verme gibi potansiyel olarak tehlikeli olabilecek alışkanlıkları da içerir. Bunları ve diğer davranışları önlemek için, ebeveynlerin ve eğitimcilerin otistik eğilimleri kontrol etmek için kullanabileceği bir teknik öz yönetimdir. Çocuğa kendisi için güç vermek, genellikle şiddet içeren durumları kontrol altında tutmanın anahtarıdır ve diğer davranışları öğrenmeye yönelik olumlu bir adım olabilir.

Kendi kendine yönetim işe yarıyor çünkü çocuk artık başkaları tarafından tam olarak kontrol edilemiyor. Çocuğun okulda veya terapide olduğu gibi, günün belirli zamanlarında kendini yönetmeyi öğreterek, çocuğun günün her saatinde kendini kontrol etmeye devam etmesi daha muhtemel olacaktır. Anahtar, kendi davranışlarını ve faaliyetlerini izlediği bir program uygulamaktır. Kısa sürelerle başlayın ve çocuğu daha pasif bir açıdan izlemeye devam edin. Her on ila on beş dakikada bir çocuğa kontrolün altında olduğunu ve iyi ve kötü davranışları izlemesi ve farkında olması gerektiğini hatırlatır.

Bu izleme bir öz değerlendirme şeklidir. Bir çocuk kontrol altında olduğunda, geçmiş ve şimdiki davranışlar hakkında daha yakından düşünebilir. Çocuğa karşı net hedefler belirleyin – örneğin, başkalarına karşı saldırgan olmayan bir öğleden sonra veya okulda bir gün yaralanmadan geçen bir öğleden sonra. Her on beş dakikada bir çocuğa nasıl olduğunu soruyor. Hedef karşılanıyor mu? Cevabınız hayırsa, belki çocuk öz-yönetim için hazır değildir, veya belki de hedefler ulaşılamaz durumdadır. İlk başta hedeflere ulaşmanın kolay olduğundan emin olmak ve ardından çocuğu gelecekte daha zor hedeflere doğru kaydırmak istiyorsunuz. Bir çocuk kendini izlemede başarılı olduğunda, deneyime karşı daha olumlu bir tutum sergiler.

Tabii ki, özyönetimin önemli bir parçası bir ödül sistemidir. İlgiye bağlı olarak çocuğun kendi ödülünü almasını sağlayın. Güçlendirme bu iyi davranış hedeflerini çocuğun zihninde daha belirgin bir şekilde işaretleyecektir ve kendini seçip ödüllendirerek, çocuk kendini idare sisteminin kontrolünü tamamen hissedecektir. Başlamak istediğiniz her hedef için gülen yüzler ve karşılanmayan her hedef için üzgün yüzler gibi belirli ödülleri seçin ve özel bir etkinlik veya belirli bir sayıda gülen yüze ulaşıldığında yeni bir oyuncak gibi daha büyük bir hedefe çalışın.

Bu tür programlar bir gecede gelişmez, bu nedenle sizin ve çocuğunuzun bir özyönetim deneyimine kendini adamak için yeterli zamana sahip olması önemlidir. Bir yetişkin tarafından değil, çocuğun belirlediği şekilde, iyi davranışları ödüllerle pekiştirerek, programa katılmıyorken bile bunu sürdürmesi daha muhtemel olacaktır. Otistik çocuğunuz yeterince olgunsa, denemek için iyi bir tedavi programı olabilir.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *