Home / Genel Sağlık / Otistik Öğretme Formları ve Hoşgörü

Otistik Öğretme Formları ve Hoşgörü

Otistik çocukların nasıl öğrendiğini anlamak, onlara diğer çocuklara öğrettiğinizle aynı yoğunlukta öğretmenin anahtarıdır. Bu basit bir fikir gibi görünebilir, ancak otistik çocuklar otistik çocuklara öğretirken otizmin kendisini anlama zorunluluğunu öğrenirler. Öğretmenler düzensizlikte eğitim görerek, sınıf içinde ve dışında otistik çocuklarla ve yetişkinlerle baş etmeyi etkili bir şekilde öğrenerek herkes için daha anlayışlı bir dünya yaratabilir.

Otistik çocuklar genellikle görsel düşünürlerdir. Böylece konuşarak öğretmek tamamen etkili olmayacak. Öğretmenler, otistik çocuğun dersi tam olarak kavrayabilmesi için resimleri kelimelerle birleştirmelidir. Örneğin, dünyadaki hayvanları öğretiyorsanız, “fare” kelimesini içeren bir flash kartınız olmalıdır, sözcüğü yavaşça ve açıkça söyleyin ve çocuğa bir farenin resmini gösterin. Belki de göstermek ve anlatmak için canlı bir fare getir. İsimler otistik çocuklara öğretmek için daha kolay olabilir çünkü fiiller harekete geçmeyi gerektirir ve açıklamada daha zor olabilir. Otistik çocuklara “oturmak” veya “durmak” gibi kelimeler öğretiyorsanız, kelimeyi öğretirken bu eylemleri tamamlamanız gerekir. Ayrıca, görsel olma eğilimi nedeniyle otistik çocuklar genellikle uzun cümleler izleyemezler. Diziyi deşifre edip kafaları karışamaz. Bu nedenle, proktör testleri veya testler yapılırken yazma talimatları çok yardımcı olabilir.

Görsel düşünürler olarak otistik çocuklar genellikle belirli bir nesneye veya resme sabitlenebilirler. Bu durumda, bu nesneyi veya resmi ders planlarına eklemeyi deneyin. Çocuk uçakları seviyorsa, derste nerede olursanız olun görseller için uçakları kullanmayı deneyin. Örneğin, matematik öğretirken, çocuğu ilgilendiren uçaklarla ilgili kelime problemleri yaratın. Otistik çocuklar ayrıca sanatsal ya da müzikal olma eğilimindedir, çok özgün çizimler üretirler ve enstrüman ya da sesle ortalamanın üstünde yetenekler gösterirler. Sanat için gün ayırın ve çocukların zevk alacağı etkinlikleri teşvik edin.

Otistik çocuklar da elleri ve hareketleri üzerindeki kontrolleri nedeniyle yazma konusunda sorun yaşayabilirler. Bu hem çocuk hem de öğretmen için sinir bozucu. Hayal kırıklığını azaltmak için çocuğun bir bilgisayar kullanmasına izin verin. Bunu yapabilirseniz, klavyenin ve monitörün birbirine yakın olduğundan emin olun, çünkü çocuk yakın zamanda ne yazdığını hatırlamakta zorluk çekebilir.

Otistik bir çocuğa yeteneğinizin en iyisini öğretmeye açık olarak, ona yalnızca yaşamdaki en iyi fırsatları vermezsiniz, aynı zamanda sınıftaki diğer çocuklara iyi bir rol modeli olursunuz. Otistik bir çocuğun başkalarının öğrenme deneyimini mahvetmesine izin vermeyin, onun tuhaflıklarını olabildiğince derslerinize dahil edin. Daha önyargısız bir sınıf oluşturmak, bu çocuğa verebileceğiniz en iyi hediyedir.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *