Home / Sırt ve Boyun Ağrıları / Osteoartrit ve Sırt Ağrısının Kısa Tarihi

Osteoartrit ve Sırt Ağrısının Kısa Tarihi

Omurgada torasik kaburgaların desteklediği uzun kemik kolonları bulunur. Göğüs kaburgaları kemikleri kemik yapısının uzunluğuna iter. Kaburgalar, çeşitli alanlarda omurilik ile birleşir. Eklemler, çalışma alanı olan bu kaburgalarla bağlanır, çünkü genellikle aşınır ve yıpranır ve osteoartrit gibi kademeli dejeneratif hastalıklara neden olur.

Osteoartrit, tıbbi terimlerle kemiklerin metabolik olarak disfonksiyonu olarak tanımlanır. Aktiviteyi teşvik eden, yaşamı sürdüren kimyasal maddelerimizdeki düşmelerin sonuçları, kemiklerin kütlesel olarak azalmasına ve ayrıca gözenekliliği artırmasına neden olur. Hastalık osteoporozun yerleşmesine ve kırık risklerinin artmasına neden olabilir.

Doktorlar osteoartrit ve / veya osteoporozu nasıl değerlendirir?
Doktorlar genellikle hipertiroidizm, östrojen eksikliği, Cushing sendromu, immobilite, fosfor artışı, karaciğer hastalığı, egzersiz eksikliği, kalsiyum ve protein eksikliği, D Vitamini eksikliği ve kemik iliği koşulları gibi etyoloji yönlerini değerlendirir. Yukarıda belirtilen belirli eklemlerin aşınma ve yıpranması da osteoartrit ile bağlantılıdır.

Tıbbi terimlerdeki Patofizyolojiye göre, osteoartrit, kemik yapısı veya oluşum oranını aşan kemik erimesi oranları göz önüne alınarak değerlendirilir. Uzmanlar genellikle? Kemik rezorpsiyonundaki artışları düşünürken hastayı test ederler. ve paratiroid aktivitelerini uyaran fosfattaki (Fosforik Asit Tuzu) artışlar. Fosforik asitler, alkol, metal ve radikallerin verdiği reaksiyonlardan ortaya çıkan ester oluşturacaktır. Östrojen emiliminde bir azalma gösterirse, osteoartritin özelliklerini de gösterebilir.

Semptomlar neler?
Belirtiler Kyphosis’ten ortaya çıkabilir veya başka bir şekilde Dowager kamburluğu olarak da bilinir. Sırt ağrısının yanı sıra torasik ve lomberde de hasar olabilir. Buna ek olarak, hasta yüksekliği düşebilir ve kararsız bir yürüyüş sergiler. Eklem ağrısı ve zayıflığı da mevcuttur.

Doktorlar osteoartrit olup olmadığını nasıl belirler?
İlk önce, semptomları değerlendiriyorlar ve ardından röntgen ve foton absorpsiyometrisi gibi testler talep ediyorlar. Tabii ki X-ışınları doktorun kemik yapılarının incelmesini, kemiklerdeki gözenekli yapıları ve omur eğrilerindeki artışları bulmasına yardımcı olur. Foton testleri, uzmanın minerallerdeki düşüşleri tespit etmesine yardımcı olur.

Ya osteoartrit için pozitif test yaparsam:
Pozitif test yaparsanız, doktor tedaviyi dikkate alır. Tedavi genellikle yönetimi, müdahaleleri ve diğer değerlendirmeleri içerir. Diğer değerlendirmeler, doktorun olası komplikasyonları azaltmasına yardımcı olur. Komplikasyonlar sıklıkla karmaşık olan patolojik kırıkları içerir.

Doktor osteoartriti nasıl yönetir?
İki kişi birbirine benzemez, bu nedenle tıbbi yönetim değişiklik gösterir. Ancak, çoğu doktor, yüksek kalsiyum, protein diyeti, yanı sıra artan mineraller, vitamin rejimleri ve bor oluşturdu.

Doktorlar yönetim şemasında alkol ve kafein kısıtlamalarını içerebilir. Ek olarak, şema toleranslı egzersiz, izleme, laboratuar çalışmaları, özellikle fosfor ve kalsiyum ile ilgili çalışmalar oluşturabilir. Doktorlar ayrıca yönetim planınıza estrace artışını, yani estradiol veya estrojen alımını dahil edebilirler. Kalsiyum karbonatlı takviyeler (Os-CAL) de sıklıkla reçete edilir. Ek tedavi mineral ve vitamin rejimlerini, egzersiz vb. İçerir. Birçok doktor, tiazid diüretik hidroklorotiyazid olan Aldactazide, Dyazide’yi reçete eder. NAID bazlı ağrı kesiciler gibi reçetesiz ilaçları da reçete edilir. Reçeteler sıklıkla ibuprofen, Motrin, Indocin, Clinoril, Feldene, Ansaid veya flurbiprofen, voltaren, naproksen, Dolobid ve naprosini içerir.

Müdahale nasıl yardımcı olur:
Hemşirelik personelinin desteklediği müdahaleler arasında dengeli diyetler, ağrı ve kas-iskelet sistemi değerlendirmesi, izleme, ilaçlar, evde bakım talimatları, duruş eğitimi, vücut mekanik desteği ve eğitim vb. Hasta ayrıca Osteoartrit Vakfı tarafından belirtildiği gibi osteoartrit hakkında bilgilendirilmelidir. Ek olarak, doktorun hastalığa ilişkin duygularını, duygularını vb. İfade etmesine izin vermesi önerilir.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Multipl Skleroz İlişkisi

Multipl Skleroz demiyelinizasyon gibi ilerleyici bir hastalıktır ve motor ve duyusal nöronları etkiler. Hastalık, durumun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *