Home / Genel Sağlık / Mercanköşk

Mercanköşk

Mercanköşk Origanium hortensis denilen bitkisel bir bitkinin kurutulmuş yapraklarıdır. Mercanköşk ismi, “Dağ Sevinci” anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. Eski Yunanlılar, eğer Mercanköşk mezarı üzerinde büyürse, o kişinin sonsuz mutluluğa sahip olacağına inanırdı. Mercanköşk tadı Oregano’dan biraz daha tatlı. Birçok insan, Mercanköşk’ün kısmen Kekik cinsi olduğuna inanır. Mercanköşk, oldukça geleneksel olarak İtalyan, Fransız, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Amerikan mutfağında kullanılan oldukça kullanıcı dostu bir bitkidir. Mercanköşk sosisleri, çeşitli etleri, balıkları, domates soslarını, salata soslarını, ekmekleri, dolma soslarını ve salataları oldukça güzel bir şekilde tamamlar.

Mercanköşk nane ailesine akrabadır. Kızarmış mercanköşk yerine taze yaprakları kullanıyorsanız, mercanköşk’ten en lezzetleri elde edersiniz. Kekik ve mercanköşk arasındaki büyük farklardan biri kekik ya da güveçte kaynattıkça kekik, lezzet olarak gelişmeye meyilliyken, mercanköşk tam tersidir ve yemeğe mümkün olduğu kadar geç eklenmelidir. Mercanköşk tatlı ve ılıman olmasına rağmen, aynı zamanda kırk ve aynı zamanda narenciye ipucuna sahiptir. En büyük mercanköşk Mısır’da ihracat yaptı. Mercanköşk Bay Yaprak, biber ve Ardıç ile çok iyi karışır. Tüm sebzeler bir Marjoram ipucundan yararlanabilirken, lahana ve baklagillerin lezzetini eklemek ve arttırmak için en iyi şekilde çalışır gibi görünmektedir.

Pek çok insan, mercanköşk’ten aromaterapi yağlarında büyük fayda sağlar. Mercanköşk baharatlı ve ılık bir koku ile yatıştırıcı ve ısınma etkisi olduğu söyleniyor. Bu, aromaterapinin sağladığı birçok faydadan isteyenler için neden bu kadar popüler olduğunu açıklıyor. Aromaterapi yağları için çoğu zaman lavanta, bergamot ve sedir ağacı ile karıştırılır. Büyük aromaterapi dünyasının ötesinde, mercanköşk, analjezik, antiseptik, antispazmodik ve bir diüretik olarak kullanıldığı gibi birçok faydalı kullanım alanına sahiptir. Mercanköşk kullanımı, kaygı, artrit, bronşit, çürükler, kolik, kabızlık, sindirim problemleri, gaz, uykusuzluk, kas ağrıları ve ağrı, PMS, Romatizma, sinüzit ve burkulma tedavisidir.

Çoğu zaman insanlar mercanköşk’ü günlük olarak çeşitli şekillerde kullanırlar. Bazıları saman nezlesi, hazımsızlık, sinüs tıkanıklığı, astım, mide rahatsızlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, öksürük, soğuk algınlığı ve sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklar gibi rahatsızlıkları hafifletmek için tarih boyunca kullanılmış bir çay olarak tercih eder. Hatta bazıları çayı gargara olarak kullanıyor. Günde bir veya iki bardak mercanköşk çayının son derece terapötik olduğu kanıtlanmıştır. Mercanköşk, kuru otları ezerek ezip merhem haline getirilebilir, az miktarda su eklenir. Bu, burkulmaları ve Romatizmayı tedavi etmenin yaygın bir yoludur. Yine de bazıları mercanköşkünü bir macuna, sonra da diş ağrısı ya da dişeti sorunlarını kullanmak için bir yağa karıştıracaktır.

Mercanköşk, hamilelik sırasında içsel olarak tıbbi veya bitkisel olarak alınmamalıdır, ancak yemeğe eklenen bir bitki olarak yenilebilir. Gördüğünüz gibi, mercanköşk antik çağlarda kullanılan ve günümüzde yaygın olarak kullanılan çok önemli ve faydalı bir bitkidir.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *