Home / Genel Sağlık / Maydanoz

Maydanoz

Şifalı bitkiler söz konusu olduğunda, gelenekler değişti, çeşitler arttı, ama hepsinden öte, maydanoz sadece maydanoz, yassı veya kıvırcık yaprak, büyük bir şey ve değişime gerek yok. Onu bir bitki olarak kullanın veya bir garnitür olarak kullanın, insanların hala onu sevmesi önemli değil. Genellikle taze veya kurutulmuş kullanılmış, taze daha popülerdir ve satın alırken veya büyütürken çok kolay erişime sahiptir. Saklamak basittir, sadece nemli bir kağıt havluyu sarın ve bir torbaya koyun ve buzdolabında saklayın. Maydanoz her türlü sos ve salatada kullanılır. Maydanoz hemen hemen her şeye eklenebilir ve sık sık pestoları renklendirmek için kullanılır, ancak çok sık garnitür olarak kullanılır.

Tarih boyunca maydanoz, yemeklerin yanı sıra tıbbi amaçlar için de kullanılıyordu, fakat aynı zamanda çok daha fazlası için kullanıldı. Erken Yunanlılar, Olimpiyat kazananlar için taç yapmak için Maydanoz kullandı. İbranice geleneği, Bahar ve yeniden doğuşun sembolü olarak Fısıh’ın bir parçası olarak Maydanoz kullanır. Maydanoz her şeyi iyileştirmek için tıbbi amaçlar için ve zehirler için bir panzehir olarak kullanan Hipokrat’a kadar uzanıyor.

Ayrıca böbrek ve mesane taşlarını atmak için de kullandı. Bu önceki istemlerin birçoğu modern bilim aracılığıyla onaylanmıştır ve maydanozun A ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve ayrıca vücuttaki toksinleri temizlediği ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Maydanoz, portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içeriyor!

Çok daha eski zamanlarda, C Vitamini eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen herhangi bir rahatsızlık, kötü diş etleri ve gevşek dişler gibi Maydanoz ile tedavi edildi, soluk gözler olarak kabul edilenleri aydınlatmak için. Yunanlılar neredeyse maydanozdan korkuyorlardı çünkü antik Yunanlı olan Archemorus’la ilişkilendiriliyordu. Antik masallar, Archemorus’un bir maydanoz yaprağı üzerinde bir hemşire olarak bırakıldığını ve bir yılan tarafından yediğini söylüyor. Bu nedenle Yunanlılar şimdi biraz aptalca gelen Maydanozdan çok korkmuşlardı, ancak bunun üstesinden gelmeleri biraz zaman aldı.

Maydanoz adet döngüsünü düzenlemek için de kullanıldı, çünkü maydanoz kadın cinsiyet hormonu olan östrojeni taklit eden apiol içeriyordu. Sıtmaya el koymak için maydanoz kullanıldı ve bunu yaparken çok başarılı olduğu söylendi ve su tutması da sağlandı. Her ne kadar bunlar eski eşler olsalar da, bazıları sadece bir dakikalığına düşünürken onları çağırabildikleri için gerçekten çok anlamlılar.

Bu eski ilaçların bazıları, günümüzde kısmen böbrek taşları için Maydanoz kullanımı, bir idrar söktürücü olarak, romatoid artrit için, bir uyarıcı olarak, menstrüel düzenlemede, mideyi yerleşmek için ve iştah açıcı olarak kullanılmaktadır. Maydanoz suyunu bitkisel mağazalardan satın alabilir ve lezzetini arttırmak için diğer meyve suları ile karıştırılabilecek en iyi tadı olmasa da sizin için çok sağlıklı olabilir. Kuru Maydanoz gerçekten bunun için en az besinsel değere sahip.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *