Home / Genel Sağlık / Henüz varmadık mı? Otistik Çocuklarla Aile Tatilleri

Henüz varmadık mı? Otistik Çocuklarla Aile Tatilleri

Çocuklarla bir aile tatili planlamak anne-babaların saçlarını çıkarmasına neden olsa da, sonunda herkes için faydalı bir deneyim olabilir. Ailede otistik bir çocuğunuz varsa, bu farklı değildir. Hatırlanması gereken en önemli şey, hayatın yoluna çıkardığı her şeye hazırlıklı olmanız gerektiğidir. Otistik bir çocuk için, tatiller korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir, ya da tüm ailenin tadını çıkarabileceği harika hatıraları geride bırakarak harika bir öğrenme deneyimi olabilir.

İlk önce, otistik çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre konumunuzu seçin. Örneğin, sese duyarlıysa, bir eğlence parkı muhtemelen en iyi fikir değildir. Küçük plajlarda ve kampa giderek daha sessiz tatiller yapılabilir. Genel olarak, ailedeki herkesin eğlenebileceği bir yer bulabilmelisiniz. Bir kez orada, günlerinizi buna göre planlayın. Örneğin, kalabalıktan kaçınmak için ilgi çekici yerleri gün içinde çok erken veya geç görmek isteyebilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınızın okul çalışmaları aksatılmayacaksa, tatil sezonunda tatil yapmayı da düşünebilirsiniz. Bunlar, otistik çocuğunuzun kalabalık durumlarda gergin olması durumunda daha fazla rahatlık verir ve size bir parça zihin sağlar. Bir yer seçerken, evden ne kadar uzakta olduğuna da dikkat edin. Oraya nasıl gideceksin? Bir havalimanı ile uğraşmak zorundaysanız, güvenliğin çocuğunuza dokunması ve bunun için hazırlıklı olması gerekebileceğini unutmayın.

Herkesin keyif alabileceği bir yer ve aktiviteler seçin, aynı zamanda otistik çocuğunuz için öğrenme ve sosyal etkileşim olanakları da sağlayın. Örneğin, dokunma hissi sevmeyen bir çocuk, bir plajın yumuşak kumlarının tadını çıkarabilir ve dalgalar, kendisi için çok farklı bir his sağlayabilir. Dışarıda olmak, bir plaj da çocuğunuzun başkalarını rahatsız etmeden bağırması için harika bir yer. Normalde cevap vermeyen çocuklar, soru sorabilecekleri ve onlardan soru sorabileceğiniz bir müzeden yararlanabilir.

Unutmayın ki, seçtiğiniz yerde tatilde olan çoğu kişi daha önce hiç otizmle uğraşmaz. Bunların cehaletini anlamaya çalışın, fakat aynı zamanda, haksız yere tedavi edilirse çocuğunuza sadık kalın. Çocuğunuzun anayasa kanunlarını bilin ve ayrıca taviz vermeye istekli olun. Örneğin, bir restoran çocuğunuzun dün gece bir sahneye çıkmasından sonra size hizmet etmek konusunda isteksiz ise, durumu açıklayın ve normalde yapılmasa bile, yemeğinizi almak için mümkün olup olmadığını sorun. İnsanlara kaba davranmamaya çalışın; bakışlar çoğu zaman gerçekleşir, ancak keskin yorumlar veya ortalama bakışlar yerine, onları mümkün olduğunca yok sayın ve ailenizle iyi vakit geçirmeye odaklanın

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *