Home / Sırt ve Boyun Ağrıları / Hemofili ve Sırt Ağrısı

Hemofili ve Sırt Ağrısı

Hemofili, kalıtsal bir kanama bozukluğudur. Hemofili bozuklukları, eksikliklerden ortaya çıkan yaygın hastalık olan Hemofili A’yı içerir. Hemofili B de eksikliklerden ortaya çıkar. Hastalık sırt ağrısı, spontan GI kanaması, geniş çapta morarma, kanama eklemleri, kaslar, yumuşak dokular vs.’ye neden olur. Eklem ağrıları, şişlikler ve sınırlı hareket aralığı (ROM) da hemofili kaynaklı bir semptomdur. Tekrarlayan eklem kanaması da meydana gelir ve bu da ağrının tüm vücuda yayılmasının yanı sıra sırt ağrısına neden olur.

Hemofili, kız kardeşler veya anneler gibi taşıyıcılardan kalıtsaldır. Bozukluk, erkek özelliklerin x-bağlantılarına büyük ölçüde yayılır. Fiziksel özellikler, HCT testleri, PT, PTT testleri vb. Sipariş eden tıbbi uzmanlar tarafından araştırılır. Doktor test yapılırken hastayı izler, HCT ve Hgb’de azalma ve uzun süreli pıhtılaşma arar. VIII, hemofili A’dan ortaya çıkan bir teşhis olarak kabul edilir, genellikle faktörler eksiktir.

Hasta test sonuçlarından pozitif testler yapıyorsa, yönetim kurulur. Hasta aktivitelerle sınırlıdır ve ağrının giderilmesi için soğuk kompres yapılır. Kortikosteroid, Solu-Cortef veya HSS’yi oluşturan reçete edilir. (Hidrokortizon sodyum süksinat)

Motrin, ağrıyı, ayrıca bir dışkı yumuşatıcısı olan koru veya docusat sodyumun azaltılması için hastaya veriyor. Hastalık şok, melena, ankiloz, AHF (antihemolitik faktöre karşı duyarlılık), GI kanaması, hematüri, hematezi ve benzeri gibi komplikasyonlara yol açabileceğinden, doktorlar hastayı diğer komplikasyonlara müdahale etmek ve önlemek için izleyecektir. .

Kaçınılması gerekenler:
Hastaların sporla temas etmemesi, burnunu üfleme, dışkılama sırasında gerilme, öksürme, kaldırma vb. Durumlardan kaçınmaları önerilir. Bu, çılgınca gelir çünkü yaşamdaki doğal bir harekettir, ancak her bir eylem bozukluğu karmaşıklaştırabilir veya tahriş edebilir. Aspirin ve enjekte edilen kas içi yardımlardan da kaçınılmalıdır. Hasta hematüri, kanama, kanama, hematom, melana vb. İçin değerlendirildiğinden, elementlerden kaçınmak hemofili nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve semptomları azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak, hasta eklemlere baskı yapmaktan kaçınmak için stratejiler öğrenmelidir. Bastonlar ve / veya koltuk değnekleri, ağırlığı ağırlık taşıyan eklemlerden ve / veya kaslardan uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

İlacınızı aldıktan sonra ağrı yaşarsanız, acıyı azaltmak için soğuk kompresörler kullanabilirsiniz. Sırt ağrısı, kişinin kendini mutsuz hissetmesini sağlar. Ağrı genellikle stresi en aza indirmek için stresi azaltma taktiklerini öğrenmeniz gereken zihinsel ve duygusal sağlığı etkiler. Ağrıyı azaltma yöntemlerini öğrenmek stresi azaltabilmenin bir yoludur.

NOT: Diş hekiminizi ziyaret ederken ona hemofili teşhisi konduğundan emin olun (eğer uygulanabilirse), çünkü bunu yapmamak hemoraji gibi sorunlara yol açabilir.

Birçok tıbbi hastalığın ve hastalığın sırt ağrısına yol açması şaşırtıcı, ancak gerçek şu ki iskelet sistemi kesildiği zaman sırt ağrısı ortaya çıkabilir. Bel ağrıları genellikle hemofili hastalığında, özellikle de eklem açıklığının kanamada olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Hemofili öncelikle erkeklerde görülür, kanama küçük bir yaralanma meydana geldikten hemen sonra başlar. Kanama, tüm vücuda acı ve acı çekmesine neden olan çeşitli sorunlara neden olur.

Hemofili teşhisi konduysa, doktorunuzun tavsiyesine uymak ve sağlığınızı korumak akıllıca olacaktır. Temel streç egzersizleri, daha sağlıklı bir sistemi teşvik etmenize yardımcı olabilir. Sağlığı geliştirmek için gerekli adımları öğrenin. Erkekler doktora gitmeyi özellikle tavsiye etmekte ve tavsiyelerde bulunmakta zorlanmaktadır, ancak talimatları akıllıca yerine getirirseniz daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Hemofili değerlendirildikten sonra, hastalığın sırt ağrısına yol açabileceğini görüyoruz. Bu hastalığa ek olarak, insanlar Cushing sendromundan ya da tıbbi terimlerle Hiperkortizolizmden sırt ağrısı çekiyorlar.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Multipl Skleroz İlişkisi

Multipl Skleroz demiyelinizasyon gibi ilerleyici bir hastalıktır ve motor ve duyusal nöronları etkiler. Hastalık, durumun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *