Home / Sırt ve Boyun Ağrıları / Fıtıklaşmış Disk ve Sırt Ağrısı

Fıtıklaşmış Disk ve Sırt Ağrısı

Arka omurga kolonundaki disk iskelet yapılarını ayırır. Disk, iskelet yapısının diğer elemanları gibi kan damarlarını veya sinirleri oluşturmaz. Bunun yerine, diskler, iskelet yapısına bağlanan yağ, su ve dokulardan oluşur. Günün her saatinde diskler yerçekimi kuvvetlerinden kaynaklanan su sızdırıyorlar. Örneğin, oturduğumuzda, harekete geçmek için çok az çaba harcayabileceğini düşünebilecek bir yerçekimi kuvvetidir, ancak fikrin aksine, omurganın ve diske çok ağırlık katmaktadır.

Disk gün boyunca sızan suyu geri yükler, ancak daha yavaş tempoda su geri yüklenir. Diskte yağ ve su dengelidir, ancak olmadığı zaman bir kişinin yüksekliğinin küçülmesine neden olur. Disklerin içindeki yağ ve su kalın, ancak bir kişi yaşlanmaya başladığında, maddeler incelmeye başlar. Yağ ve su incelmeye başladığında, osteoartritise yol açabilir. Diskin su ve yağının inceltilmesi de özellikle alt bölgede sırt ağrısının önde gelen nedenidir.

Dış diskler? Annulus Fibrosis.? İle kaplıdır. Bazen bağ dokuları, dokuyu izleyen anormal kalınlaşmaya neden olur. Genellikle yaralanma, enfeksiyondan sonra izlenir ve sınırlı oksijen alımına geçer. Ameliyat genellikle sonuçtur. Diskin iç alanı N Nucleus Pulposis ’tarafından korunmaktadır. Kağıt hamuru, cilalı ve yumuşak olan diskin göbeğini oluşturur. Diskler, omuriliği, kemikleri, kasları vb. Düzenleyen birincil destekleme kuvvetini oluşturur.

Disk omurilik yapılarını korumadığı zaman genellikle dehidre edilir, basınçlanır veya deforme olur. Disk, yüksek basınç yüklerine dayanacak esneklikle birleştirilen bir güce sahiptir, ancak bu esneklik ve güç kesildiğinde, fıtıklaşmış disk kaymaları veya diğer yaralanmalarla sonuçlanabilir.

Tıbbi terimlerle kaymış diskler HNP olarak bilinir. (Fıtıklı Nucleus Pulposa) Belirtildiği gibi, intervertebral diskler yırtılır, bu da çekirdek pulposa’yı keser. Tıbbi açıdan, kaymış diskler, Lumbrosakral olan L4, L5 ve Servikal olan C5-7’yi içerebilir. L4, yırtılmış sayısal diski tanımlayan omurganın ve disklerin tek bir alanıdır.

Kaymış diskler kazalardan, travmadan, sırt ve boynun gerilmesinden, ağır cisimlerin kaldırılmasından, disk dejenerasyonundan, zayıf bağlardan ve kemiklerin konjenital deformitesinden kaynaklanır. Bu makalede, disk dejenerasyonu özetlenmiştir.

Semptomlar:
Lumbrosakral, kalçalara ve aşağıya yayılan akut bel ağrısı gibi belirgin semptomlar gösterecektir. Kişi bacağına ve ayağına kadar uzanan zayıf, uyuşuk veya karıncalanma hissedecektir. Ambulasyon da ağrıya neden olur.

Servikal disk problemleri mevcutsa, hasta boynunuzun etrafında sertlik hissedecektir. Aynı zamanda, semptomlar hastanın kendini zayıf hissetmesine, uyuşuk hissetmesine ve ellerindeki karıncalanma hissine neden olur. Boyun ağrısı sıklıkla kollara ve ellere uzanan ve vücudun üst bölgesine güçsüzlüğe neden olan ağrı verir. Zayıflık genellikle atrofi olan triceps ve pazı hedefler. Bel de etkilenir, hangi hastanın sırtını düzeltmeyi zorlaştırır.

Bir disk kaydırıldığında ve / veya kırıldığında annulus fibrozu, maddesini spinal kolon arasındaki oyuk boşluğa iterek reaksiyona girer. Omurga, beyin de dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerine giden sinirlerden oluşur. Bu sinirler, disk kaydığında etkilenir. Kaydırılmış disklerle ilgili olarak Merkezi Sinir Sistemi (CNS) hakkında daha fazla bilgi edinin. İlk olarak, eklemlerin ve bağ dokularının sırt ağrısına neden olabileceğini anlayın.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Sırt Ağrınızın, destekçilerinizin ne zaman tekmeleyeceğini öğrendiğini biliyor muydunuz? Destekçiler senin duyguların. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *