Home / Genel Sağlık / Eve Bebek Getirmek: Yenidoğan Sinirleri Sakinleştirici

Eve Bebek Getirmek: Yenidoğan Sinirleri Sakinleştirici

Yeni doğan, doğduktan hemen sonra çok şey yaşıyor. Doğum doğal ya da yardımlı olsun, dünyadaki ani değişimle bildiği gibi başa çıkarken büyük bir stres yaşar. Hiç şüphe yok ki, ilk birkaç haftadır biraz dışında.

Bebekle eve ilk günler deniyor olabilir. Ayarlanıyor. Ayarladın mı? Herkes bir sinir demetidir. Ancak sakin olursanız, bu basit ipuçları ikiniz için de geçişi kolaylaştıracaktır.

* Bebeğinizle şarkı söyleyin ve konuşun. Yeni doğmuş bebeğiniz, içinizde büyürken sesini duymaya başlar. Doğduğu zaman, bu sesin aşikasının olağanüstü sakinleştirici bir etkisi vardır. Onunla konuş, en sevdiğin ninni söyle ve onunla kitap oku, özellikle kafiyeli.

*Göz teması kur. Bebeğin doğumda 20/20 vizyonu olmasa da sizi görebilirler. Konuştuğunuzda veya ona masaj yaparken bebeğinizle göz teması kurarak onunla iletişim kuruyorsunuz ve ipuçlarını izlerseniz, sizinle nasıl iletişim kurduğunu öğreneceksiniz.

* Bebeğinize dokunun. Bu doğal bir hareket, ama çok güçlü. Kollarını, bacaklarını, başını ve sırtını salla. Duygular ikinizi de rahatlatır ve bağınızı güçlendirir. Mümkünse, bebek masaj teknikleri hakkında bilgi edinin ve bunları günlük rutininize dahil edin. Araştırmalar, basit masaj darbelerinin kolik ve kabızlığı hafifletmesinin yanı sıra bebeklerin düzenli uyku düzenleri oluşturmasına ve bakıcılarıyla daha güçlü bağlar oluşturmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bebeğinizi sık sık yakın tutun. Araştırmalar bebeğinizi yakın tutmanın onun için iyi olduğunu gösteriyor. Bebeğinizi bir bebek askısında veya taşıyıcıda giymek, gelişmesi gereken yerde olmasını sağlar. Yanına sarıldım bebeğim sıcaklığını ve kalbinin rahatlatıcı ritmini hissediyor. Bilinen ritm, rahatlamasına ve güvende hissetmesine yardımcı olur.

Bir bebek askısı kullanmak aynı zamanda kollarınızı ve ellerinizi serbest bırakarak evin etrafında birkaç şey yapabilmenizi sağlarken, yine de bebeğinizle birlikte rahatça dolaşmanın avantajını yaşarsınız. Ve bu da daha sakin olmanıza yardımcı olabilir.

* Bebeğinize cevap verin. Bu kadar basit. Ağlamak sinir bozucu olsa da, bebeğinizin bir şeye ihtiyacı olduğunu size bildirmesinin tek yolu budur. Açken ağlar; ıslakken ağlar; ağrıyor ya da iyi hissetmiyorsa ağlıyor; ve başka ne yapacağını bilmediği zaman ağlar.

Bu hıçkıra barajı sizi ağlamak gibi hissettirse de, yapılacak en iyi şey onun ihtiyacına cevap vermektir. Onu al, kucakla ve onun neye ihtiyacı olduğunu bulmaya çalış. Yakında acının acıktığı için açlık çığlığını tanıyacak ve ihtiyacı hızla doldurarak onu rahatlatabileceksiniz.

Endişelendiğin için onu mahvedecek misin? Yapma. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak onu mahvetmez. Yenidoğan bebeğinize düzenli olarak cevap vererek, kendisini güvende hissetmesini sağlayacak sağlıklı bir bağ kuruyorsunuz.

İlk birkaç haftada annelerin bebekleri ile senkronize olmadıklarını hissetmeleri nadir değildir. Fakat sevginizi ona tüm duyularıyla iletmek, hassas yeni doğmuş sinirleri yatıştırmaya doğru uzun bir yol kat ediyor.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *