Home / Genel Sağlık / Eve bebek getirmek: Yenidoğan bebeğinizi köpeğe tanıtmak

Eve bebek getirmek: Yenidoğan bebeğinizi köpeğe tanıtmak

İnsanlar evcil hayvanlarını sever. Ve pek çok evde Fido, ailenin başka bir üyesidir – öyle ki, yeni bir bebek geldiğinde ne yapılması gerektiğine dair çok az düşünce verilebilir. Ancak, köpekle tanışmak için yeni doğmuş bir evi getirmenin zamanı geldiğinde, ebeveynlerin aklında birkaç şey tutması gerekir.

Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği (AVMA) ‘dan bir köpek ısırması bilgi formuna göre, çoğu çocuk olmak üzere bu yıl 4.7 milyon Amerikalı’nın ısırılacağı tahmin ediliyor. Amerikan Pediatri Akademisi’nin resmi dergisi Pediatri’nin Mart 2006 sayısında yayınlanan bir araştırma, 10 yaşın altındaki çocukların köpek saldırıları söz konusu olduğunda yüksek riskli bir grubu temsil ettiği sonucuna varmıştır. Araştırmacıların bir yaşın altındaki çocukların daha büyük çocuklardan daha fazla ısırılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu fark etmeleri büyük endişe kaynağıdır. Daha kötüsü, ısırıkların çoğunluğu (yüzde 73) kurbanın tanıdığı köpekleri içeriyordu.

En çok hangi köpekler ısırdı? Bu olayların yüzde 33’ünde hanehalkı hayvanları sorumluydu. Diğer tanıdık köpekler arkadaşlarına, akrabalarına ve komşularına ait olanları içeriyordu.

Bazı köpek ırklarının diğerlerinden daha fazla ısırması daha olası mı? Alman Çoban Köpeği ve Dobermans, incelenen ısırık vakalarının yüzde 37’sini oluşturuyordu, ebeveynlerin bütün köpekleri hatırlamaları gerekiyor mu? hatta küçük ırklar? ısırma yeteneğine sahiptirler. Ve aile köpeği, sevimli olmasına rağmen, istisna değildir. Aslında, köpeğin ailenin yerleşik bir üyesi olduğu evlerde yenidoğan bebekler daha fazla risk altında olabilir, çünkü köpeğin yeni gelişini? Pack’teki konumuna tehdit olarak görmesi doğal bir içgüdüdür.

Hazırlık, farkındalık ve dikkat, ancak bebeğinizi güvende tutabilir.

Bebek gelmeden önce

Doggone Safe, köpek ısırıklarını önleme konusunda faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir organizasyondur ve ailelerin itaat etmelerini tavsiye eder. Büyük bir köpeğiniz varsa itaat özellikle önemlidir. Çeşitli pozisyonlardan komut verme alıştırması yapın ve tutarlı olun.

Yavaş yavaş değişiklik yapın. Amerikan Kennel Kulübü, bebeklerin eve gelmeden önce sahiplerinin uyku düzeninde veya günlük beslenme, oyun ve egzersiz rutinleri gibi beklenen değişiklikleri yapmalarını önermektedir.

Veterinerinizi ziyaret edin. Amerika Birleşik Devletleri İnsani Toplumuna göre, evcil hayvanınızı sağlık muayenesi ve gerekli aşılar için veterinerinize götürmelisiniz. Rutin bir sınav evcil hayvanınızı sağlıklı tutar ve sahip olduğunuz herhangi bir davranışsal endişenizi tartışmanıza izin verir. Zaten değilse, evcil hayvanınızın kısırlaştırılması veya parçalanması, iyi bir fikirdir. Humane Society literatürüne göre, sterilize edilmiş evcil hayvanların genellikle daha sakin ve ısırmaları daha az olasıdır.

Son olarak, köpeğinize bebekle ilgili manzaraları, sesleri ve kokuları tanıtın. Köpeğinizin, bebek salıncakı ve bebek arabası gibi bebekle ilgili yeni nesneleri araştırmasına izin verin. Ağlayan bir bebeğin kaydını çal. Bebeği eve getirmeden önce, onu bebeğin üzerinde kullanacağınız losyonların veya tozların kokusuna sokun ve bebeğin kokusuyla bir battaniye koklamasına izin verin.

Bebeğin Mezuniyet Günü

Gün geldiğinde bebeği eve getirmek için, birkaç basit adımı takip etmek tüm aile için, özellikle de Fido’ya geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. AKC, köpeğinizi ilk başta bebeğiniz olmadan selamlamanızı önerir. Bu, bebeğe buluşmadan önce yerleşmesi için zaman verir. Mümkünse, yakın çekimden önce yeni bebeğinizin manzaralarına, seslerine ve kokularına uyum sağlamak için köpeğinize birkaç gün verin. Bebek ve Fido nihayet buluştuğunda, onu yakınlaşmaya zorlamayın. Bunun yerine araştırmaya zaman ayırmasına izin verin. Humane Society ayrıca, gerekirse evcil hayvanınızın dikkatini dağıtmak için birkaç davranışı el altında tutmanızı da önerir. Köpeğinizi bebeğin etrafında uygun davranış için ödüllendirmek, bebeğin varlığı ile pozitif bir ilişki kurmasına yardımcı olur.

Bebeğiniz etrafta olmadığında köpeğinize olumlu bir şekilde dikkat edin ve olabildiğince düzenli rutinleri sağlayın. AKC, köpeğinizin bebeğin oyuncaklarına girdiğinde kaçınılmaz olarak istediği gibi azarlamadığını söylüyor. Bunun yerine, eşyayı kendi oyuncaklarından biriyle değiştirerek takas yapın.

Bununla birlikte, belki de en önemli tavsiye şudur: Köpeğinizi asla bebeğinizle yalnız bırakmayın.

Küçük bir özen ve dikkat ile, siz, yeni doğmuş bebeğiniz ve aile köpeği, büyük ve mutlu bir aile olmaya devam edecek. Köpek ısırmasını önleme hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için Doggone Safe, www.doggonesafe.com; Amerika Birleşik Devletleri İnsani Topluluğu, www.hsus.org; Amerikan Kennel Kulübü, www.akc.org; ve AVMA, www.avma.org.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *