Home / Genel Sağlık / Egzersiz ve Artrit

Egzersiz ve Artrit

Kemiklerin çok fazla eklemde takılıyor. Diz eklemi Kalça eklemleri. Parmaklarınızdaki eklemler ve parmak uçlarınızdaki eklemler.

Kemiklerin birleştiği her yerde, eklemlerinizin pürüzsüz ve ağrısız bir şekilde bükülmesini sağlayan kauçuk bir koruyucu tabaka olan kıkırdak da vardır. Ancak kıkırdak bile bu muazzam işi tek başına yapamaz. Sinovyum denilen ince bir zar. Eklemin hareketli parçalarını yağlayan sıvı sağlar. Kıkırdak sinovyumdan aşındığında iltihaplanır, sonuç genellikle? Osteoartrit vakasıdır. ya da? romatoid artrit.

Osteoartritte, kıkırdak kemik kemiğe sürtünecek kadar aşınmış olabilir. Thos tipi artrit, yıllar boyunca eklemlerinize takılan aşınma ve yıpranmanın basit bir sonucu olarak yaşam boyu yavaş yavaş gelişir. Çok az sayıda insan bir dereceye kadar osteoartritten kaçar, ancak şiddeti çok değişkendir.

Nitekim, 50 yaşın üzerindeyseniz, osteoartritten etkilenen en az bir ekleminiz olması muhtemeldir. Osteoartrit erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkiler ve en fazla görülen artrit tipidir ve listede yaklaşık 16 milyon Amerikalı bulunur.

Romatoid artritte, sinovyumun zarar görmesi beladadır. Doktorlar ve araştırmacılar buna neyin sebep olduğunu kesin olarak bilmiyorlar, ancak çoğu romatoid artritin bağışıklık sisteminin aslında eklemleri ve sinovyumu birbirine bağlayanlar da dahil olmak üzere vücuttaki bazı dokulara saldırdığı bir hastalık olduğunu düşünüyor.

Romatoid artrit şişmiş, kırmızı, sert ve ağrılı eklemlerle başlar, ancak eklemde skar dokusu oluşuncaya kadar veya aşırı durumlarda kemikler birbirine yapışana kadar ilerleyebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki romatoid artritli 2 milyon insanın yaklaşık% 75’i kadındır. Hastalık gençlik yıllarında başlayabilir.

Önleme Seçeneklerinizi Egzersiz Yapma

İyi bir ağırlık taşıyan düşük etkili egzersiz ve germe planı geliştirmeye biraz zaman ayırmak, artrit ağrısından kurtulmak için harika sonuçlar doğurabilir. Güçlü kaslar eklemlerin aşınma ve yıpranmaya karşı korunmasına yardımcı olur ve hareket eklemleri esnek tutar.

Bu yüzden 50 yaş ve üstü olsanız bile, fitness arayışı elinizin altında. Bununla birlikte, 50’nin üzerindeki Amerikalıların çoğu, daima oturdukları ve başkalarının dürtüklerini izledikleri yerde hala haklılar. Birçoğu, bunun sadece yaşamları boyunca atletik insanlar için olduğunu ya da bazılarının egzersizin genç insanlar için olduğunu ve egzersiz yapmanın, onlara zarar vermekten daha fazla zarar vereceğini söylüyorlar.

Halen kendi egzersiz rutinlerinde kendilerine mazeret göstermekte ısrar eden bazı insanlar var, çünkü sadece zamanları yok ya da eskisinden daha az enerjileri var. Bunların hepsi topal bahaneler. Bu nedenle, bu acılardan kurtulmaya başlamanın zamanı geldi. Egzersize başla.

Sonuç olarak, artritin önlenmesi kesin bir bilim değildir, ancak doktorlar riskinizi azaltmanın birkaç yolunu keşfetti. İşte nasıl:

1. etrafında ağırlık vermeyin

Diz osteoartritini önlemek için birinin alabileceği en önemli önlem, fazla kilolu olmaları durumunda kilo vermektir. Ekstra ağırlık dizlerinize ekstra baskı yapar. Örneğin, fazla kilonuz 10 kilo ise, her adım attığınızda dizlerinize inç kare başına 60 kilo ekstra baskı uygularsınız. Bu ekstra basınç yavaşça ancak kesinlikle dizlerinizdeki kıkırdakta aşınmaya ve artritlere yol açabilir.

Bir araştırma açıkça kilo kaybı önleme tarafında ağır olduğu teorisini desteklemektedir. Çalışmada, 10 yıl boyunca 11 kilo veya daha fazla kilo alan aşırı kilolu kadınlar, diz osteoartriti gelişme riskini% 50 azalttı.

2. Bu kasları gerin

Herhangi bir gerilme, zıplamadığınız sürece, kas çekmeye neden olabilecek kadar iyidir. Bu New York’taki bazı klinik tıp profesörlerine göre.

15 ila 20 saniye boyunca yavaş ve sabit bir streç tutmaya çalışın, ardından gevşetin ve tekrarlayın. Herhangi bir egzersizden önce, özellikle koşmak ve yürümek gibi gerilerek esnetmek en iyisidir. Ancak her gün uzamak iyi bir fikirdir. Doktorunuzdan, diz veya alt sırt gibi potansiyel artrit sorunlu noktalarına odaklanan uzantıları öğretmesini isteyin.

3. Yürüme her zaman en iyi egzersizdir

Haftada en az üç kez uzun bir yürüyüş yapın ya da aerobik veya düşük etkili bir egzersiz rutini maksimum sonuçlarına katılın. Eklemler için kaçmanın kötü olduğuna dair bir kanıt yoktur, ancak bir tane varsa yaralanmayı ağırlaştırabileceğini unutmayın. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Sonuç olarak, sağlıklı alışkanlıkların tümü, egzersiz en önemlisidir. Bunun nedeni, insanların aktif olacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Bu nedenle, insanların sağlıklı kalmak ve bu eklemleri aşınma ve yıpranmadan uzak tutmak için egzersiz yapması çok önemlidir.

Sadece unercisis vücudun, hastalık belirtilerinden veya artrit gibi problemlerden arınmış olsa bile tam potansiyelinde olmadığını unutmayın. Bu nedenle, hemen şimdi egzersiz yapmaya başlayın!

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *