Home / Genel Sağlık / Doktorlar ve Otizm Teşhisi

Doktorlar ve Otizm Teşhisi

Bir doktor ilk çocuğunuzun otizmi olduğunu öne sürdüğünde, acil reaksiyonunuz inançsızlık ve ikinci, üçüncü, hatta dördüncü görüşü aramaya istekli olabilir. Otizm her çocukta çok farklı olduğu için teşhisi zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, doktorların çocuklarda otizmi etkili bir şekilde tanımlayabilmelerinin birkaç anahtar yolu vardır ve eğer çocuğunuz veya çocuğunuz bu otizm belirtilerinden herhangi birini gösteriyorsa, endişelerinizi dile getirmek için hemen çocuk doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Otizm, küçük bir çocuğun gelişebileceği bir bozukluk olmak yerine genç yaşta ortaya çıkar. Genellikle üç yaşından önce ve daha önce birçok kez tespit edilir. İlk işaretler veya otizm, konuşma iletişiminde genellikle gecikmeler veya gerilemedir. Bir başka erken işaret, oyun oynama durumlarında ve diğer sosyal durumlarda anormal davranışlardır. Otizmi teşhis etmenin ilk adımı, bir uzman tarafından aile geçmişinin gözden geçirilmesinin yanı sıra kapsamlı bir fizik muayenedir. Düzenli çocuk doktorunuz olağandışı davranışları tespit edebilecek olsa da, çocuğunuzun doğru bir şekilde teşhis konmasını sağlamak için çocuğunuzun otizm ve diğer benzer hastalıklar konusunda uzmanlaşmış bir uzman tarafından muayene edilmesini isteyeceksiniz.

Bir sonraki adım işitme testleri içerir. Sinüs dili ve sosyal beceri gecikmeleri, yetersiz işitsel duyumlardan dolayı olabilir. Biri çocuğun duyabildiği tonları kaydeden, diğeri ise sedasyon gerektiren ve belirli tonlara beyin tepkisini ölçen iki tür işitsel test vardır. Tabii ki, ilk yöntem tercih edilir, çünkü herhangi bir yatıştırıcı kullanımı gerektirmez. İşitsel testlerden sonra doktorunuz çocuğunuzu Fragile X sendromu için test etmeyi teşvik edebilir; Metabolizma da değerlendirilebilir. Bunu yapmak için doktorunuzun DNA’yı analiz etmek için bir kan veya idrar örneğine ihtiyacı olacaktır.

Bir MRI veya CAT taraması da otizm teşhisinde yardımcı olabilir. Önemli olan güvendiğiniz doktorlarla çalışmak. İkinci görüşler çok yararlı olabilir, ancak çocuğunuz teşhis edildiğinde, tedavinin tek tip olması ve çocuğunuzun bu kişiye alışması için bir doktora uyun. Otizmin teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi daha da zordur, bu nedenle doktorunuz belirledikten hemen sonra rahatsızlık hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye başlamanız gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzdaki anormal davranış hakkında doktorunuzla henüz konuşmadıysanız, bunu hemen yapın. Otizmi erken tespit ederek, çocuğunuza yaşamda çok daha fazla fırsatı olan yüksek işleyen bir birey olma şansını verirsiniz.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *