Home / Genel Sağlık / Direnç Eğitiminin Kadınlar İçin Önemi

Direnç Eğitiminin Kadınlar İçin Önemi

Bugünlerde birçok kadın direniş eğitimi alıyor. Birçoğu spor yapan direnç eğitimi programlarına girer. Direnç eğitimi kadınlar için önemlidir. Aktif olmanızı ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Ayrıca gerekli kuvveti ve fiziksel olarak oluşturulmuş kasları da kazanabilirsiniz.

Ağırlıkları kaldırmaya başlamadan önce, alıştırmanın nasıl yapılacağına ilişkin uygun yolları bilmelisiniz. Birçok kadın yanlış ağırlık kaldırırken ciddi şekilde yaralanmalarla karşılaşır. Yürüyüş veya koşu yaparak ilk önce sahip olduğunuz fazla kilolardan kurtulmanız önemlidir. Daha iyi bir sağlık için koşu bandı, çapraz çubuk platin ve beslenme önleyici kılavuzları gibi kilo verme ekipmanı da satın alabilirsiniz.

Kadınlar genellikle çoğu erkeğin sahip olduğu doğal kas yapısına sahip değildir. Ayrıca ağır yükleri taşımak için aynı güce veya erkeklerin sahip olduğu dirence sahip olmayabilirler. Yaşlanırsan daha ne olacak? Vücudunuz hala küçükken aynı güce sahip olmayabilir. Bu, sahip olduğunuz yaşam tarzı ya da sadece yaşlanma süreci nedeniyle olur. Dirençiniz az önce düşmüş olabilir ve vücudunuz zayıflama eğilimindedir.

Direnç eğitimine girdiğinizde pek çok şeyden yararlanabilirsiniz. Bir sporcu ya da vücut geliştirme meraklısı olmasanız bile, direnç eğitimi programlarına girebilirsiniz. Aktif bir vücuda ve iyi tonda kaslara sahip olmak size daha fazla güç ve iyi direnç sağlayabilir. Daha iyi bir kan dolaşımı elde etmek için açık havada yürüyüş veya koşu gibi biraz egzersiz yapabilirsiniz.

Ayrıca kan besinlerinin vücudunuzun kaslarına ve eklemlerine gitmesini sağlamak için bazı germe ve ısınma egzersizleri yapabilirsiniz. Kas gerginliği ayrıca, çalışmadan sonra yaralanma ve kas ağrısı risklerini azaltmada yardımcı olur. Eğer iyi ısınmadığınız takdirde kaslarınız ağrı ve gerilme eğilimindedir ve çalışmadan önce uygun germe tekniklerini uygular.

Buna ek olarak, kas germe aynı zamanda size daha fazla esneklik verir. Egzersizleri rahat ve etkili bir şekilde yürütebileceksiniz. Tekrarlayan germe ve ısınma yapmanız önerilir. Egzersizlerin tekrarlanması kaslarınızı ve eklemlerinizi daha da güçlendirir ve yürüttüğünüz harekete adapte eder.

Ağırlık kaldırmaya hazır olduğunuzda, önce daha büyük olan kaslarınızla daha küçük olanlarla çalışmalısınız. Sonunda izole edilmiş kaslara gidebilirsin. Vücudun üst kaslarını güçlendiren şınav çekebilirsin. Triceps uzatma egzersizlerini yapmadan önce, ilk önce poponuzda bulunan kas gibi daha büyük kas gruplarına odaklanmalısınız. Tekrarlayan çömelme, kutu yükselmeleri ve akciğerler gibi egzersizler uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, ön uylukta bulunan kas olan dörtlü üzerinde de çalışabilirsiniz. Tekrarlayan çömelme ve akciğerleri de gerçekleştirebilirsiniz. İyi bir egzersiz için bacak genişletme makinesini ve bacak pres makinesini de kullanabilirsiniz.

Karşı kaslar üzerinde çalıştığını her zaman hatırlamalısın. Özellikle yaptığınız egzersiz miktarları eşit dağılmamışsa, kaslar dengesizleşmeye meyillidir. Triceps uzatması yapılırken pazı egzersizleri yapmanız da önerilir. Göğüs ve karın bölgesi gibi egzersiz bölgelerinde egzersiz yaparsanız, dengeli bir üst kas tonusu elde etmek için uzatma egzersizlerini geri yapmanız önemlidir.

Direnç antrenmanınız bittikten sonra daima dinlenin. Kaslarınızın yavaş yavaş soğumasını sağlayın; böylece herhangi bir ağrı veya gergin kas hissetmezsiniz. Direnç antrenmanından sonra birçok spor türüne daha hazır ve fiziksel olarak formda olduğunuzu göreceksiniz.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *