Home / Genel Sağlık / Bir Görü Hediyesi: Otistik Çocuklara Görsel Algılama Tedavisi

Bir Görü Hediyesi: Otistik Çocuklara Görsel Algılama Tedavisi

Otizm her çocuğu farklı şekilde etkiler, bu nedenle çocuğunuzun semptomları ile başa çıkmak için gereken tam tedavileri bulmak zordur. Bazı otistik çocukları etkileyen şeylerden biri (hepsi olmasa da) görsel algı problemleridir. Görsel algıyı geliştirmeye yardımcı olacak bazı standart yöntemler kullanarak, çocuğunuza dünyayı daha net görme imkanı vererek öğrenmeyi ve kavramayı daha kolay hale getirebilir ve bazı davranış problemlerini de engelleyebilirsiniz.

Otistik çocuklar çoğunlukla duyusal aşırı yüklenme ve bozulma ile ilgili sorunlar yaşar. Bunlar, rahatsızlıktan muzdarip olmayan pek çok insanın geliştirdiği aynı sorunlardan bazılarıdır ve bu nedenle birçok tedavi seçeneği mevcut hale gelmiştir. Bununla birlikte, otizmi olan kişiler sıklıkla, ışık, renkler, kontrast, şekiller ve desenler nedeniyle dünyanın duyusal aşırı yüklenmesinin, genel olarak hareket etmelerine veya kapanmalarına neden olacak şekilde çok fazla olduğunu fark eder. Bu bazen otizm tarafından basitçe geliştirilen genetik bir durumdur, bu nedenle çocuğun ebeveynleri okuma konusunda sorun yaşıyorsa veya görsel algısal problemler için başka şekilde tedavi edilirse, çocuğun da yardıma ihtiyacı olması iyi bir ihtimaldir.

Irene Yöntemi, görsel algı bozukluklarını tedavi etmenin etkili bir yoludur. Bu yöntem daha uyumlu bir dünya oluşturmak için renk kullanır. Daha iyi ve daha hızlı okuyabilmek için okurken birileri sayfanın üzerine bir renk filtresi kullanmanızı önermişse, bu yöntemleri duymuş olabilirsiniz. Bu yöntemin işe yaradığı kanıtlanmıştır ve eğer otistik çocuğunuz okuma olgunluğunun seviyesindeyse, hız ve anlamada bir fark olup olmadığını görmek için bu renk filtrelerini denemek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, otistik çocuğunuzun, yalnızca okurken değil, tüm gün boyunca renk filtrelerinden yararlanması daha olasıdır. Bu sorunu gidermek için renkli camlar kullanılarak özel camlar yapılmıştır. Her çocuk her renge aynı şekilde yanıt vermez, bu nedenle hangi rengin zararlı ışığı engellediğini bulmak bir deneme yanılma sürecidir. Ayrıca otistik bireylere görsel algı problemlerinde yardımcı olmak için evinizde renkli ampuller kullanmayı da seçebilirsiniz.

Bu yöntem temel olarak 4 alanda çocuklara yardım eder: derinlik algısı, sosyal etkileşim, öğrenme ve fiziksel refah. Renkler çocuğun bir nesneden ne kadar uzakta olduğunu belirlemesine yardımcı olur ve dünya daha fazla üç boyutlu hale gelir, derinlik algılamaya yardımcı olur. Sosyal etkileşim de iyileşir, çünkü çocuk daha sakin bir dünyadaymış gibi hisseder ve yüz ifadelerini daha net görebilir ve yorumlayabilir. Renkler, özellikle okurken ve genel olarak çocuğun daha iyi hissedeceğini öğrenmeyi mümkün kılar, çünkü baş ağrısı ve baş dönmesini azaltır. Görsel algı sorunlarına yardımcı olmak için bu tekniği ve başkalarını test ederek çocuğunuzun dünya ve onun otizmi ile daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *