Home / Genel Sağlık / Biberiye

Biberiye

Biberiye nane ailesine görecelidir ve adı Latin kökenli olandan “deniz çiyini” anlamına gelir. Biberiye, Akdeniz mutfağında çok yaygındır ve biraz acı büzücü bir tada sahiptir. Bu doğru olsa da yağlı yiyecekleri çok güzel bir şekilde tamamlar. Biberiye yapraklarından bir tisan yapılabilir ve bu pişirme sırasında da çok popülerdir.

İlk önce yakılır ve daha sonra çeşitli yiyecekleri tatlandırmak için bir barbeküye eklenir. Adaçayı, diğer pek çok bitkinin aksine, besin değeri yüksek ve demir, kalsiyum ve B-6 vitamini bakımından zengin ve kurutulmuş formunda taze değil, daha besleyici. Biberiye, tıpkı sizin kullanacağınız gibi toplanmalıdır, çünkü bir kez kuruduğunda lezzetini gerçekten kaybeder. Gardner, bahçenizin içine ve çevresine bazı Biberiye bitkileri ekerseniz, Biberiye’nin güveler, böcekler ve havuç sinekleri savaştıracağına yemin eder.

Yaşlı Avrupalılar Biberiye’yi sevdiler ve hafızasını geliştirdiğine ve aynı zamanda bir anma sembolü olarak kullandıklarına ve gömülmeden önce taze mezarlara atıldığına inanıyorlardı. Geleneksel olarak, incinmemiş halde bırakılan Biberiyenin, çarmıha gerildiğinde Mesih’in yüksekliğine ulaşacağı otuz üç yıl boyunca büyüyeceği söylenir. Birçoğu, aynı zamanda, kötülük ve kabusları korumak için Biberiye dallarını yastıklarının altına yerleştirirdi. Genellikle Biberiye bitkisinin gövdelerinden çıkan odun müzik aletleri yapımında kullanılmıştır. O zamanlar insanların israf etmeyecek bir şeyleri kullanmaktan hoşlandıklarını hatırlayın. Günümüzde Biberiye’den pek çok çelenk anma sembolü olarak yapılmaktadır.

Günümüzde, Biberiye hala potpuri, oda spreyleri, şampuanlar ve kozmetiklerde olduğu gibi yemek pişirmenin yanı sıra birçok şey için kullanılmaktadır. Biberiye’nin bir hafıza uyarıcısı olarak çok iyi çalıştığına dair bilimsel kanıtlar da vardır. Biberiye de hayvanlarda bazı kanser önleme özellikleri göstermiştir. Fakat ayrıca Rosemary, gevşetici kaslarda güçlü bir ilişki olduğunu ve mide rahatsızlıklarının yanı sıra adet kramplarını da yatıştırdığını göstermiştir. Bu amaçla Rosemary kullanırken hatırlanması gereken en önemli şey, çok fazla kullanırsanız bunun aslında bir karşı etkiye neden olabileceğidir.

Bir çay haline getirildiğinde sinirleri ve kaygıları yatıştırıcı ve antiseptik olarak yutulur. Biberiye çayı olarak kullanıldığı zaman birçok insanın tadı çok güzel bulur. Biberiyeli çay yapmak oldukça basit, sadece yaprakların üzerine kaynar su dökün ve 10-15 dakika boyunca dik. Yanınıza biraz şeker ilave edip krema eklememelisiniz. Yemek pişirmek için hoş bir lezzet katan ürünlerin tadına bakmak için yağlara ve sirkelere birkaç dal eklenebilir.

Kozmetik olarak kullanıldığında insan saçı hafifletebilir ve tonlandırabilir ve eşit miktarda şampuanla karıştırıldığında, saçı da güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca sıcak banyo suyunda güzel bir katkı sağlar. Biberiye, günümüzde hala yaygın olarak kullanılmakta, ancak pişirme işleminde her şeyden daha fazla kullanılmaktadır.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *