Home / Genel Sağlık / Balık Yağı’nın Fitness ve Sağlık İçin Yararları

Balık Yağı’nın Fitness ve Sağlık İçin Yararları

Yağlar ve yağlar söz edildiğinde, sağlık bilincine sahip bireyler, korumaya koşma eğilimindedir. Gerçekleştiremedikleri şey, iyi yağlar ve kötü yağlar olduğudur. Yağ ve yağ alımının tamamen önlenmesi gerçekten zararlı olabilir mi? yararlı değil mi? sağlıklarına.

Balık Yağı Hakkındaki Gerçekler
Esansiyel yağ asitleri her zaman günlük diyetimizin bir parçası olmalı? onlarsız, ölümlerimize bir adım daha yaklaşırız. Esansiyel yağ asitleri iki aileye ayrılır: omega-6 EFA ve omega-3 EFAS.

Her iki esansiyel yağ asidi grubunu birbirinden ayırt etmek için çok küçük farklılıklar olsa da, yapılan çalışmalar, çok fazla miktarda omega-6 EFA alımının iltihaplanma, kan pıhtılaşması ve tümör büyümesine yol açabileceğini ortaya koydu. Ancak, iyi haber şu ki, omega-3 EFA’lar için bunun tersi geçerli. Omega-6 EFA’lar bitkisel yağlarda bulunurken, omega-3 EFA’lar diğer yağların yanı sıra balık yağlarında da bulunabilir.

Omega-6 vs. Omega-3
Doktorlar ve bilim insanları, artan kalp hastalığı, hipertansiyon veya yüksek tansiyon, obezite, diyabet, erken yaşlanma ve belirli kanser türlerinin ardındaki nedenlerin, dengesiz bir omega-3 ve omega-6 alımından başka bir şey olmadığı görüşündedir. EFA.

Daha önce de belirtildiği gibi, omega-6 EFA’lar bitkisel yağlarda bulunabilir. Buna, her ikisi de yüksek miktarda linoleik asit içeren mısır yağı ve soya yağı dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Öte yandan Omega-3 EFA’lar denizel plankton ve ceviz ve keten tohumu yağlarında da bulunur. Yağlı balık ve balık yağlarının insan vücuduna pek çok yarar sağladığı görülmüş yağ asitleri olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asit (DHA) içerdiğine dikkat etmek önemlidir. 1970’lerin başında, Grönland Eskimoları üzerine yapılan bir araştırma, nadiren kalp hastalıklarından muzdarip olmasının başlıca nedenlerinden birinin, yüksek yağlı diyetleri (çoğunlukla balıktan oluşuyor) olduğunu ortaya koymuştur.

İki temel yağ asidi olan EPA ve DHA, ateroskleroz, kalp krizi, depresyon ve çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde de yardımcı olur. Balık yağı takviyeli gıdaların, romatoid artrit, diyabet, Raynaud hastalığı ve ülseratif kolit gibi hastalıkların tedavisinde de faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Balık Yağı Diğer Faydaları
Balık yağı alımının önemli ölçüde yararlı olduğunu kanıtladığı çok fazla hastalık ve durum vardır.

Kalbi Daha Sağlıklı Hale Getirmek
Kalp tartışılmaz bir şekilde vücudumuzun en önemli parçalarından biridir ve sağlıksız bir kalbe sahip olmak oldukça sınırlı bir ömre sahip olmak anlamına gelir. Doğal olarak, kalbimizi mutlu ve sağlıklı tutmak en büyük yararımızdır ve bunu yapmanın bir yolu da balık yağı içeren yiyecekleri yemektir.

Mesela Atina, Yunanistan’da, yüksek balık diyeti ile kan damarlarının iltihabı arasında doğrudan bir ilişki olup olmadığını göstermek için bir çalışma yapıldı. Sonuçlar, diğerlerinden daha fazla balık yiyenlerin, kan damarı iltihabı olasılığını ölçmek için yaygın olarak kullanılan faktörlerin daha düşük seviyede C-reaktif protein ve interlökin-6’ya sahip olduğunu ortaya koydu. Bu yararlar, yüksek balık diyeti ile ilişkili çeşitli riskler göz önüne alındığında bile kalmıştır.

İnce Balık Olmak
Avustralya’nın Perth kentinde yapılan bir araştırma, balık tüketiminin hipertansiyon ve obeziteye karşı kullanılabileceğini ortaya koydu. UWA (Batı Avustralya Üniversitesi) araştırmacıları, düzenli miktarda balık tüketimi içeren bir kilo verme diyetinin kan basıncını düşürmede ve glukoz toleransını arttırmada oldukça etkili olabileceğini keşfetti.

Balık Yağı Astımla Mücadele
Astım gibi solunum problemlerinden muzdarip insanlar sağlıksız ve sağlıksız olarak algılanma eğilimindedir. Bazı çalışmaların balık yağının astım yükü altındaki bireyler için yararlarını ortaya çıkardığını öğrenmekten memnun olmalıdırlar. İstatistikler, bugün çocukların yaklaşık% 20 ila 25’inin yaşamlarında belirli bir noktada bir tür astım veya başka bir acı çektiğini göstermektedir. Ve bazı kanıtlar, bunun nedeni olarak yüksek linoleik asit içeriğine sahip düzenli bir gıda diyetini ortaya koymaktadır.

UW (Wyoming Üniversitesi) araştırmacıları, birkaç çocuğu yüksek balık diyetine maruz bırakarak bir çalışma yürütürken, diğerleri düzenli diyetlerine devam etti. Sonuçlar, daha fazla balık yiyen katılımcıların astım ataklarına daha az eğilimli olduğunu ve daha kolay nefes alabildiklerini ortaya koydu.

Şimdi Beslenme Uzmanınıza Danışın
Aşırı derecede tüketildiğinde veya kullanıldığında hiçbir şey iyi değildir, ancak belirli bir gıda türünden tamamen kaçınılması da aynı derecede zararlıdır. Beslenme uzmanınızdan yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun miktarda balık almasını isteyin.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *