Home / Genel Sağlık / Asperger Sendromu ile Başa Çıkmak

Asperger Sendromu ile Başa Çıkmak

Asperger Sendromu, insanları normal otizmden farklı şekillerde etkileyen, nispeten hafif bir otizm şeklidir. Genellikle dili etkilemediği için Asperger Sendromu olan birçok kişi tanı konulmaz. Bu, genellikle erken yaşta yakalanmayan ve bunun yerine yaşamda daha sonra gelişen bir hastalık şeklidir. Bununla birlikte, Asperger Sendromu olması çok zor bir durum olabilir, bu nedenle kendinizden veya çocuğunuzla iletişim ve sosyal davranış sorunları yaşadığından şüphelenirseniz, aile doktorunuzu görün.

Birçok ünlü ve başarılı kişiye Asperger Sendromu teşhisi kondu. Tarihçiler bile, Einstein ve Mozart’ın her birinin bu hastalıktan muzdarip olduğunu öne sürüyorlar. Hiçbir otizm biçiminin bir zihinsel engelleme biçimi olmadığını belirtmek önemlidir. Aslında, Asperger Sendromu olan çoğu kişi çok zekidir. Asperger Sendromu zihinsel yeteneği dikte etmiyor, aksine insanların sosyal ortamlarda iletişim kurmasını zorlaştırıyor, tıpkı tipik bir otistik çocuğun da gruplar halinde davranışlarıyla ilgili sıkıntı yaşadığı gibi. Bu hastalık teşhis edilmediğinde çocuklar ihtiyaç duydukları yardımı alamazlar ve okulda zorbalık gibi sorunlara yol açarlar. Çocukların çoğu, sadece bir kişinin daha az olduğunu düşünmek yerine Asperger Sendromu olduğunu öğrenmekte rahatlar. Teşhis ile, sadece siz veya çocuğunuz sorunlara bir isim koyamaz, aynı zamanda genel durumunuzu iyileştirmek için tedavi olmak da mümkündür.

Asperger Sendromundan şüpheleniyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı semptomlar, tam gelişmiş otizmli kişilerin aynı belirtilerden bazılarıdır. Bu her şeyden önce sosyal karışıklığı içerir. Asperger Sendromu olan birçok kişi, her şeyin aynı kalmasını isteyerek, geçiş veya değişim ile başa çıkmayı çok zor buluyor. Hızla değişen bir ortam özellikle kafa karıştırıcıdır. Asperger Sendromu olan insanlar ayrıca yapmak istemedikleri zaman kaba veya uygunsuz şeyler söyleyebilirler ve başkalarının düşünce süreçlerini anlayamayabilirler. Otistik bireylerle paylaştığı diğer bir ortak özellik ise fiksasyondur, ancak Asperger Sendromu olan kişiler genellikle fiksasyonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurlar ki bu da yüksek derecede odaklanmış ilgi biçimini alır. Kendinden veya sevilen bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsan, bunlar izlemen gereken işaretlerden sadece birkaçı. Doktorunuz daha fazla soruya cevap verebilmeli ve bu hastalığa hem okuma materyali hem de tedavi sağlayabilmelidir.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *