Home / Genel Sağlık / Aile Ağacı Üzerindeki Kötü Elmalar

Aile Ağacı Üzerindeki Kötü Elmalar

Ailedeki bir çocuğun otistik olduğu haberi en çok çeşitli tepkilerle karşılanmaktadır. Tüm aile üyeleri, genişletilmiş olsalar bile, ideal bir dünyada destekleyici olurken, üzücü gerçek, çoğunun tiksinti veya hayal kırıklığına uğramasıdır. Bir aile üyesi otistik çocuğu sık sık azarlar mı? Otistik çocuğunuza haksız yere bakar mı? Bu aile üyesi, otistik çocuğunuza, ailenizdeki diğer tüm çocuklara, uygunsuz olsa bile, onunla aynı şekilde davranmakta ısrar ediyor mu? Bunlar, bu akrabanızın otistik çocuğunuza ya da duruma karşı açık olmadığını gösteren işaretlerdir. Bu, genellikle bir çocuğun otistik olduğunu keşfederken, bir ebeveyn olarak bunun gerçekleşmesi için farkında olma ve hazırlıklı olma durumunda olabilir.

Çoğu zaman, güvenilmez akrabalar basitçe otizmin ne olduğunu ya da çocuğunuz ve yakınınızdaki ailen için ne anlama geldiğini anlamıyor. Birçoğu otizmi zihinsel bir engel olarak görse de, pek çok otistik çocuk ve yetişkin çok zekidir; onlar bunu diğerleriyle aynı şekilde iletemiyorlar. Otizmin bu aile üyesine ne anlama geldiğini açıklamayı deneyin ve onunla ve otistik çocuğunuzla biraz zaman geçirmesini sağlayın. Otizmin etkilerini ve başa çıkmada kullanabileceğiniz yöntemleri görmelerini sağlayın.

Aile üyesi destekleyici olmaya devam ederse veya açıklamanızı reddediyorsa, bu aile üyesinin neden duruma bu kadar açık olmadığını sorun. Çocuğa zarar vermekten korkuyorlar mı? Çocuğa zaman harcarken ekstra sorumluluk konusunda endişeleniyorlar mı? Belki de kendilerini suçlu hissediyorlar veya utanıyorlar. Bir aile üyesinin neden aldatıcı olmadığını saptayabilirseniz, sorunu daha iyi ele alabilir ve umarım ona orijinal algılarının üstesinden gelmesinde yardımcı olabilirsiniz.

Belki de hiçbir zaman birlikte konuşmak ya da zaman harcamak bu aile üyesinin önyargılarını aşmasına yardımcı olmaz. Eğer bu kişi inatla kararını vermişse, oğlunun ya da kızının otizm ve diğerlerinin ne kadar güzel olduğunu ona asla gösteremezsin. Bu durumda, bu kişiyi hayatınızdan uzaklaştırmak zor olabilir, ancak sizi ve çocuğunuzu bu aile üyesinin negatif enerjisini ve kişiliğini de kurtaracaktır. Bu gelişmekte olan durumda, mevcut en iyi pozitif desteğe ihtiyacınız vardır. Diğer aile üyelerinin destekleyici olduğunu unutmayın; Çocuklarınızın iyi uyum sağladığını ve sizin için bir güç kaynağı olduğunu. Otistik çocuklar için ebeveyn destek gruplarına katılarak destek ağınızı güçlendirin. Ve çocuğunuzu ve ailenizi kabul edip sevenlerle etrafınızı sarabileceğinizi unutmayın.

About elite

Check Also

Yenidoğan İlkini Kutlamanın 3 Yolu

Mümkün olan en iyi hediye? Yeni bebeğiniz – Noel’den birkaç hafta önce geldi, muhtemelen tatil …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *