Gut ve Sırt Ağrısı

Gut artriti eklemleri etkilediği için sırt ağrısına neden olur. Gut artrit, iltihaplı ürik (idrardaki asit) asit kristallerinin birikmesine neden olan eklem hastalığıdır. Asitler kanda ve idrarda bulunan hafif çözünür. Asitler, azotlu maddeler veya maddeler olarak bilinen vücut atığının parçalanmasıyla üretilir.

Etiyoloji yönündeki gut artriti hiperparatiroidizm, genetik, polisitemi Vera, ürik atılımında azalma ve kronik böbrek (Böbrek) yetmezliğinden kaynaklanmaktadır.

Gut, metabolik akışı etkiler, bunun yanında metabolizmanın anormal pürin sonuçlarına neden olur. Buradaki sorun, idrar salgılanmasına neden olur ve kan ve ürikte artar.

Belirtiler metabolizmayı etkileyen eylemlerden kaynaklanmaktadır. Belirtileri eklem ağrısı, şişme, kızarıklık, halsizlik, taşikardi, cilt sıcaklığındaki yükselmeler vb. En kötü koşullarda Tophi dış kulak, ayak bilekleri ve ayak parmakları etkiler.

Doktorlar, sıkıntı bulmak için sıklıkla bir dizi test yaparlar. Testler sıvının, hematolojinin ve kan kimyasının sinovyal analizini içerir.

ESR veya ürik artışları not edilirse Sinovyal sıvı test edilir. Sonuçlar pozitif sodyum ürat kristal oluşumunu gösterirse, yönetim planlanır. Doktor, testler uygulanmadan önce, özellikle de gutinin mevcut olduğundan şüpheleniyorsa tedaviye başlayabilir.

Yönetimi müdahaleler ve ek değerlendirmeler takip eder. Hasta belli bir diyet, izleme, laboratuar çalışmaları, egzersiz vb. Yaptıktan sonra, doktor başka komplikasyonlara müdahale etmek için hareket eder.

Yönetim, bir alkalin-kül diyeti ve düşük-purin içerir. Ayrıca, doktorun hastanın barbunya fasulyesi, hamsi, sardalye, karaciğer, alkol ve kabuklu deniz hayvanlarından uzak durmasını tavsiye ettiği sıvı artmaktadır. Aspirin ve ağrıyı azaltmak için NSAID’ler reçete edilir. Doktor genellikle Motrin, Ibuprofen, Flurbiprofen, Naproxen, Piroxicam vb. Reçete eder.

Diyet sürdürülmeli ve ayrıca hasta günde 3 litreye kadar sıvı alımını arttırmalıdır. Yönetim planı harekete geçtikten sonra, doktorlar hastanın integumenter rankını değerlendirmeye başlayacaktır. Cilt bakımı da dahil olmak üzere ek eylemler gerçekleştirilir. Eklemler hareket aralığında ödem, ağrı ve yavaşlığı azaltmak için izlenir. (ROM)

Gut hastalığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için evde harekete geçebilirsiniz. Gut, kıkırdak hasarına veya böbrek hesaplamalarına yol açabileceğinden, doktorlar evde bakım önermektedir. Evde bakım, günlük ayak ve cilt bakımı, stres azaltma, açlıktan kaçınma, alkol kullanımının önlenmesi ve semptomların izlenmesini içerir.

Gut eklemleri etkilediğinden, kıkırdak, bağ dokusu, bağ, tendon vb. Sırt ağrısı gut artritinden kaynaklanır.

Sırt ağrıları yaşıyorsanız, bu konuyu doktorunuzla çözebilirsiniz. Hareketlilik sınırlı olduğundan, ağrıyı en aza indirmek için streç egzersizleri öğrenmeniz gerekecektir. Ağrıları sınırlamak için ek yardımlar öğrenebilirsiniz. Örneğin, otururken bedeni alçaltmak için bir kolçak kullanmak, vücudunuzu sandalyeden kaldırırken bükülmekten veya bükülmekten kaçınmak gibi yaralanmaları önlemek için yararlı stratejiler uygulayabilirsiniz.

Sırt ağrısını ve gut artritinden kaynaklanan diğer ağrıları azaltmak için uygun oturma, yatma, ayakta durma, kaldırma, vb. Ek stratejiler öğrenebilirsiniz.

Obezite ile ilgili bir sorununuz varsa, kilonuzu düşürmek için bir diyet ve egzersiz programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Çalışmalar, egzersizin neredeyse tüm hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltacağını kanıtladı. Elbette, bazı insanlar felç nedeniyle egzersiz yapamazlar, ancak mümkünse ağrımızı azaltmak için streç egzersizler öğrenirler. Sırt ağrısını sınırlamak için tasarlanmış rutinler hakkında doktorunuzla konuşun.

Gut artritine ek olarak, bazı insanlar yumuşak dokuları ve kemikleri tetikleyen bakteriyel enfeksiyonlardan etkilenen kemiklerin bir hastalığı olan Osteomiyelit ile birleşerek sırt ağrısı çeker.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Multipl Skleroz İlişkisi

Multipl Skleroz demiyelinizasyon gibi ilerleyici bir hastalıktır ve motor ve duyusal nöronları etkiler. Hastalık, durumun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *