Sırt Ağrısı ve Multipl Miyelom

Sırt ağrısına neden olan yaygın sorunlardan bazıları kas-iskelet sistemi durumlarından ve nörolojik koşullardan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, sırt ağrısı aynı zamanda artrit, kas bozuklukları, vb. Gibi multipl miyelomdan da kaynaklanmaktadır. Kas miyelomu anormallikler ve kemik iliği içindeki plazma hücrelerinin çoğalmasıdır. Etiyoloji yönlerine göre, doktorlar multipl miyelomun genetik, çevre ve bilinmeyen kaynaklardan geldiğine inanmaktadır.

Fiziksel durum, kemik iliğinde başlayan ve karaciğer, lenf düğümleri, dalak, kemikler ve böbreğe yayılan tek bir tümörle birleşir. Bu yapıdaki tümörler, anormal immünoglobülin sayıları üreten plazma hücrelerinde bulunur. Tümör daha sonra osteoblastik gibi aktiviteleri tetikler ve bu kemiklerin tahrip olmasına neden olur ve tüm vücuda yayılır.

Belirtiler; baş ağrısı, kanama, boy kaybı, şiddetli ve sürekli kemik ağrısı, splenomegali, kırıklar, hepatomegali, iskelet kaslarının deformasyonu, kaburga, sternum ve böbrek taşı gibi eylemlerden ortaya çıkar. Multipl enfeksiyonlar sıklıkla tümörden de ortaya çıkar.

Gördüğünüz gibi, iskelet sistemi, kaslar, kaburgalar vb. Etkilendiğinden semptomlar da sırt ağrısına yol açacaktır.

Multipl miyelomun nasıl belirtildiği:
Doktorlar röntgen, kemik iliği biyopsisi, kan kimyası, kemik taraması, hematoloji, idrar kimyası, immünoelektroforez ve multipl miyelomu not etmek için Bence Jones testleri sipariş ediyorlar.

Doktor, kemik lezyonunun küresel darbelerine işaret eden difüzyonları tespit ederse, araştırma potansiyel osteoporozu keşfetmeye devam eder. Aynı zamanda doktor, kafatasının osteolitik yırtılmalarını arayacak ve demineralizasyonu yaygınlaştıracak.

Doktorlar, monoklonal sivri de dahil olmak üzere multipl miyelomu teşhis eden, juvenil plazma hücrelerinin sayısındaki artış gibi çeşitli işaretler arayacaklar. Testler tamamlandıktan sonra tedavi, müdahaleler ve diğer adımlar parapleji, gut, akut böbrek yetmezliği, nöbetler, kanama, ürolitiyazis, enfeksiyonlar ve kırıkların önlenmesi için atılıyor.

Multipl miyelom teşhisi konulursa, ağır cisimler kaldırmaktan kaçınmanız önerilir. Kaldırma kabızlığa neden olabilir. Ek olarak, değişken semptomların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmalısınız. Kırılmaları önlemek için ayrıca kaşlı ayraç, atma veya atel takmanız gerekir.

Multipl miyelomunuz varsa, gizli doktorlar bu semptomları izlemenizi önerecek hangi doktorları sıkıştırabilir? Kuvvet antrenmanı egzersizleri veya kasları çalıştıran egzersizler multipl miyelomu olanlara şiddetle tavsiye edilir. Doktorlar genellikle diyet zorla sıvılar, transfüzyon tedavisi, ağız ve cilt bakımı vb. İçeren tıbbi tedavi planları hazırlar.

Yönetim şeması hazırlandığı için doktor hastayı izler, çünkü düşme tehlikelidir. Ek olarak, hasta izlenir, çünkü morarma ve enfeksiyonlar ortaya çıkabilir ve semptomları artırabilir. Faaliyetler ve yatak istirahatı şemaya dahil edilmiştir. Hasta ayrıca stres azaltma stratejilerini de öğrenmelidir.

Radyasyon sonrası ve kemoterapi sonrası tedaviler ciddi vakalarda verilir. Ek olarak, hasta, elektrolitin enfeksiyonları, kanaması ve dengesizliklerine karşı izlenir. Hastalar kırıklardan, nöbetlerden ve böbrek taşlarından kaynaklanan belirtiler dahil olmak üzere evde belirtileri izlemeye teşvik edilir.

Multipl miyelom teşhisi konulursa, tüm vücutta ağrı hissedersiniz. Doktorunuzun önerilerini izleyerek ağrıyı en aza indirebilirsiniz. Ek olarak, hastalığınız hakkında ACS’den daha fazla bilgi edinmeniz gerekecektir. (Amerikan Kanser Topluluğu)

Ne yazık ki, bel ağrısı kanserli hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli koşullardan kaynaklanmaktadır. Aslında, hemofili, kısaca tartışabileceğimiz sırt ağrısına neden olabilir.

Hemofili, kalıtsal bir kanama bozukluğudur. Hastalık çeşitli semptomlarla karakterize edilir, ancak Hemofili A ve B’den ayrılır. VIII, eksiklikleri olan yaygın bir hastalıktır. Eksiklikler de IX B bozuklukları ortaya çıkar. Sırt ağrısı, çalışma hastalıkları, hastalıklar, kas iskelet sistemi bozuklukları vb. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Multipl Skleroz İlişkisi

Multipl Skleroz demiyelinizasyon gibi ilerleyici bir hastalıktır ve motor ve duyusal nöronları etkiler. Hastalık, durumun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *