Sırt Ağrısı ve Hiperkortizolizm

Hiperkortizolizm, Cushing sendromunu tanımlayan uzun bir tıbbi terimdir. Cushing? S sendromu adrenal korteksi etkileyen ve Glukokortikoidlerden geçen kortizolün aşırı salgılanmasıyla sonuçlanan bir hiperaktif bozukluktur. Cushing sendromu seks hormonlarını ve mineralocorticoids’i artırabilir.

Hipofiz bezleri hipotalamik tarafından uyarılır. Hipofiz bezleri ayrıca karsinom ve / veya adenomdan da etkilenir. Ayrıca, böbreküstü bezleri, Cushing sendromu mevcutken hiperplaziden etkilenir. Cushing? S sendromu varken, dış kaynaklı, kötü huylu olan neoplazm yoluyla ACTH’ye salgılar. Safra kesesi ve akciğerlere doğru devam eder. Sırt ağrısına neden olan omuriliği nasıl etkilediğini görmek için iskelet sisteminin anatomisini okumanız gerekir.

Bozukluk, korteks ileten sisteme aşırı ACTH ve / veya Glukokortikoid verilmesini uzatır veya sunar. ACTH aşırı derecede sisteme salgılandığından eklem ağrısı, ödem, kırılgan cilt, kilo alımı, hipertansiyon, ekimoz, yorgunluk, halsizlik, hirsutizm, duygudurum dalgalanmaları vb. Semptomlar akne, karın çizgileri, yavaş iyileşme, ay yüz, kas atığı, tekrarlayan enfeksiyonlar, bufalo humps, jinekomasti, trunkal obezite vb. Obezitenin, eklem ağrısının, kilo alımının, ödemin ve hastalığın diğer unsurlarının da sırt ağrısına neden olduğunu görüyoruz.

Teşhisler yapılmadan önce belirtiler göz önünde bulundurulur. Doktorlar Hiperkortizolizm veya Cushing sendromunu keşfetmek için çeşitli testler kullanacaklar. Kısacası, Cushing sendromu, zayıf kaslar ve şişmanlık veya vücudun fonksiyonlarının anormal durumları tarafından oluşturulan bir durumdur. Cushing sendromunu göstermek için yapılan testler arasında kan kimyası, deksametazon supresyon, X ışınları, GTT, BT taramaları, anjiyografi, ultrasonografi vb. Test sırasında doktorlar? 17-OHCS,? osteoporoz, özellikle hipofiz bezleri ve adrenal bezlerdeki tümörler, potasyumda azalma, kortizol, sodyum, Aldosteron, ACTH, vb. artışlar. Doktorlar ayrıca eozinofil, kırmızı kan hücreleri ve beyaz kan hücrelerinde düşüşleri arayacaktır.

Durum kaydedildiğinde, doktorlar yönetimi önerir. Düşük kalorili, sodyum, karbonhidratlar, vb. İçeren diyetler verilir. Hastaya ayrıca yüksek protein ve potasyum rejimleri alması talimatı verilir. Aktivite sipariş edilir, ancak sadece hasta tarafından tolere edildiği şekilde.

Yönetim başladıktan sonra doktor hastayı izler. İzleme sırasında doktorunuz, UO, I / O, VS, glukoz, ketonlar ve benzerlerini içeren ek testler gerçekleştirecektir. Radyasyon tedavisi en kötü koşullarda verilir.

Cushing sendromu, nefroskleroz, yetersiz adrenal, kırıklar, arteriyoskleroz, enfeksiyonlar, diyabetes mellitus, hipertansiyon, CHF, aritmi, psikoz vb. Gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Cushing sendromu tanısı konduysa, diyetinizi korumak, sıvıları dengelemek, dinlenmeniz ve su alımını sınırlamanız önemlidir. Doktorunuz daha fazla komplikasyondan kaçınmak için uygun şekilde izlemeniz gereken bir rejim ve / veya yönetim şeması hazırlayacaktır. Bu hastalık tüm vücudu etkilediğinden ve sizi kırılma, peptik ülser vb. Riskine soktuğundan, kesin siparişleri takip etmek önemlidir.

Kırıklar ciddi sırt ağrısına yol açabilir. Kırıklar, tıbbi terimlerle kemiklerin kalıcılığı kesilir. Cushing? S sendromu sizi greenstick, avulsiyonlar, patolojik, depresyon, eğik, spiral, bileşik, sıkıştırılmış vb. İçerebilecek kırık riski altına sokar. Çatlaklara ek olarak, obezite sırt ağrısına neden olur. Mümkünse kilonuzu azaltmaya çalışın. Doktorlarınızdan, kilonuzu azaltmak için hareket edebileceğiniz durumunuza uygun egzersiz programlarını sorabilirsiniz. Doktorunuz da kilo vermek için atabileceğiniz bazı adımlar önerebilir.

Cushing? S sendromu sırt ağrısına neden olabilir, ancak diğer bazı hastalıklar da kolesistit de dahil olmak üzere sırt ağrısına da neden olabilir. Sırt ağrısına nasıl neden olduğunu görmek için inflamatuar hastalık hakkında daha fazla bilgi edinin.

About elite

Check Also

Sırt Ağrısı ve Multipl Skleroz İlişkisi

Multipl Skleroz demiyelinizasyon gibi ilerleyici bir hastalıktır ve motor ve duyusal nöronları etkiler. Hastalık, durumun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *